
Skønhedseksperten: Her er de 5 bedste håndcremer til vinteren

Det tørre, kolde vejr kombineret med hyppig håndvask, håndsprit og skift mellem inde- og udeklima gør, at huden på hænderne er et af de mest udsatte steder på kroppen.
Foto: Unsplash
Denne artikel indeholder sponsorerede links.
Det er så sikkert som at græsset er grønt og himlen er blå: Når den første nattefrost kommer, følger der tørre hænder i kølvandet.
Har du det på samme måde, at vi ikke skal bevæge os langt ind i oktober måned, førend hænderne begynder at føles ru og blive tørre og irriterede, så læs endelig videre.
Du er nemlig langt fra alene.
Det tørre, kolde vejr kombineret med hyppig håndvask, håndsprit og skift mellem inde- og udeklima gør, at huden på hænderne er et af de mest udsatte steder på kroppen. Som om klimaet ikke var nok, så stripper vi også huden for dens naturlige, gode olier, når vi vasker og spritter hænder, og det gør, at der skal mindre til at gøre huden tør.
Derfor skal der håndcreme til. Men ikke en hvilken som helst, for vi skal heller ikke ud i et scenarie, hvor hænderne er så fedtede ind, at du ikke kan foretage dig noget i flere timer efter indsmøring.
Nej, en god håndcreme skal fugte grundigt, men også absorberes hurtigt så du igen har hænderne fri.
Her er fem af de bedste håndcremer.

Decubal
Foto: PR
Denne er min redning, når det står virkelig slemt til med hænderne. Den indeholder ikke parfume, som kan virke udtørrende, og nærer virkelig godt.
Decubal, 100 kr., kan købes her

Kiehl's
Foto: PR
Synes at Kiehl’s emballage er skøn - og indholdet i denne håndcreme er ligeså. Den fedter ikke, dufter eukalyptus-agtigt og giver masser af fugt.
Kiehl’s, 160 kr., kan købes her

Honey
Foto: PR
Dette er min nyeste håndcreme-besættelse. Elsker alt, hvad danske Honey laver, og denne lette, hurtigtabsorberende og parfumefri creme i smuk emballage tjekker alle mine bokse.
Honey, 220 kr., kan købes her

Aesop
Foto: PR
Her er vi i den mere bekostelige ende, men du får også virkelig meget håndcreme for pengene modsat de små tuber. Er du fan af Aesops håndsæbe, vil du også elske denne, der er det perfekte makkerpar på badeværelset.
Aesop, 700 kr., kan købes her

The Body Shop
Foto: PR
Den ser ikke ud af meget, men den lille tube med håndcreme beriget med mandelmælk og sheasmør er ufattelig rar - og dufter dejligt, hvis man altså er til mandler.
The Body Shop, 60 kr., kan købes her

Lyt til podcasten ‘EJ EJ EJ!’ om 'Bachelor' hver torsdag aften der, hvor du normalt finder dine podcasts - eller herunder.
Læs mere om: