
'Bachelorette'-Emma: "Jeg kan godt forstå, han bliver ked af det"

Foto: Kasper Søholt/Ritzau Scanpix
Emil Nygård er ordkunstner. Det betyder - har vi lært i 'Bachelorette' - at han er dygtig til at tale og skrive poetry slam.
Når det kommer til at vække Emmas interesse, er han desværre mere på glatis. Det vidner tirsdagens afsnit om.
For vi er nået til uge fire i programmet, og han har svært ved at fange bachelorettens opmærksomhed.
Han er usikker på, hvordan Emma egentlig har det med ham, og det hjælper ikke, da han stopper hende til festen, og hun hellere vil ned at sidde i sofaen.
- Det gør mig ked af det, at Emma prioriterer mig lavere, siger han, da han ser, at hun sætter sig ved siden af Victor Emil.
Han føler sig afvist.

Og det kan Emma godt forstå, siger hun til Se og Hør efter at have set afsnittet. Men som det altid er med den slags programmer, er der selvfølgelig mere til historien end det, seerne får indblik i.
- Det er en varm dag, og vi har lige danset, så jeg sætter mig på sofaen - hvor Victor Emil også sidder.
- Men det er ikke, fordi jeg decideret går over for at snakke med ham. Emil S står der også, og man kan se, at jeg kigger op og snakker med ham.
Emma nægter at have sagt nej til at snakke med Emil Nygård for at prioritere Victor Emil. Når det er sagt, så vil hun have lov til at lægge sit fokus, som hun har behov for.

Foto: TV 2
- Det har måske været hans opfattelse, men det er ikke, fordi jeg decideret afviser ham for at gå over til Victor Emil.
- Men havde jeg gjort det, så havde det også været fint, for jeg er her for at blive klogere på dem, jeg skal blive klogere på.
- Jeg er nødt til at gøre, hvad der er vigtigt for mig, og i den proces kommer jeg måske til at såre nogen.
- Det er uundgåeligt, at jeg får afvist nogen.
At en eller flere bejlere - som for eksempel Emil Nygård - kommer til at føle sig trådt på i processen, er forståeligt, men det er en del af konceptet i "Bachelorette", slår hun fast.
- Jeg kan godt forstå, han bliver slået ud eller ked af det, men sådan er det bare, desværre.
- Jeg synes, han er et dejligt menneske, og det er ikke rart at gøre ham ked af det, men han havde også fået meget tid.
- Han havde været rigtig handlekraftig og god til at tage fat i mig, så jeg følte ikke på daværende tidspunkt, at jeg skyldte ham det meste af min tid.
Det er svært for Emma at balancere de mange mænd, der er der for at date hende. For tiden går, og hun er på en mission for at finde kærligheden. Og det må Emil Nygård huske på, mener hun:
- Jeg kan godt forstå, hvordan det føles for ham - men han kunne måske godt have prøvet at sætte sig ind i min situation.
Denne artikel blev først bragt hos Se og Hør, som også ejes af Aller Media. Dette er en redigeret version.
Lyt til 'Bachelorette'-podcasten ‘EJ EJ EJ!’ hver fredag der, hvor du normalt finder dine podcasts - eller herunder.
Læs mere om:
Udvalgt indhold

Sophia Loren om livet som filmdiva: ”Du kan se frygten i mit ansigt”
Lisbeth og Karin fortæller: Sådan blev sexlivet påvirket, da vores mænd fik prostatakræft
