
Til forÄrskys: Vi tester lipgloss

En lipgloss er en god makker her til forÄret, og vi er nok mange, der egentlig foretrÊkker en god lipgloss i stedet for lÊbestift. Og der kommer konstant nye versioner af produktet pÄ markedet - men hvordan vÊlger man den helt rigtige? Vi har testet 4 nye lipgloss, som alle findes i et hav af farver. Og den slags er jo en smagssag, sÄ vi har ikke taget farven med i vurderingen. LÊs med her og se, hvilken lipgloss, vi synes er den bedste.

PĂŒr Lip Gloss Stick, 179 kr.
Fordele: Den er dejlig cremet, fugtgivende og giver et naturligt look. Konsistensen er ikke âklistretâ pĂ„ samme mĂ„de som den klassiske lipgloss, men er i stedet lidt mere som en blanding mellem en lĂŠbestift og en lĂŠbepomade. Den har en neutral duft og sĂ„ er det lĂŠkkert, at produktet er uden parabener og ikke testet pĂ„ dyr.
Ulemper: Jeg vil ikke sige, at gloss stickâen her er âlong lastingâ, da farven svinder i lĂžbet af dagen. Til gengĂŠld kan man sagtens tage flere lag pĂ„ igen uden, at det udtĂžrrer lĂŠberne eller klumper, som man kan opleve med en lĂŠbestift.
Vurdering: QQQQQQ (6 ud af 6)
Pris og kvalitet

Rimmel Oh My Gloss, 59,95 kr.
Fordele: Glossen indeholder olie, hvilket gÞr godt for lÊberne og der er en fin mÊngde pigment i produktet, sÄ man fÄr en god mÊngde farve pÄ lÊberne.
Ulemper: Konsistensen er lidt tynd i det, og det er derfor nemt at ramme udenfor lÊbekanten. Jeg synes ogsÄ, at den forsvinder lidt for hurtigt igen. Denne lipgloss henvender sig nok mere til den yngre generation bÄde hvad angÄr design og kvalitet?
Vurdering: QQQ (3 ud af 6)
God holdbarhed

Jane Iredal Puregloss, 195 kr.
Fordele: Applikatoren her er altsĂ„ smart! Den er ligesom tykkere i begge ender og pĂ„ den mĂ„de passer den ligesom rundt om lĂŠberne â og sĂ„ er spidsen samtidig god til at âtegneâ prĂŠcist op langs lĂŠbekanten. Konsistensen er ret standart i det â ikke ubehagelig, men heller ikke umĂŠrkelig. Holdbarheden er i den rigtig gode ende â den er ikke sĂ„dan lige at slide af med det samme â men selvfĂžlgelig holder den ikke til et helt mĂ„ltid eksempelvis.
Ulemper: Den dufter lidt af appelsin â ikke vildt dominerende â men man skal alligevel kunne lide den duft, hvis denne lipgloss skal vĂŠre et stort hit.
Vurdering: QQQQQ (5 ud af 6)
God standard gloss

IDUN Minerals lipgloss, 139 kr.
Fordele: Rigtig fin konsistens â glossy, men ikke for klistret. Den lĂŠgger sig i en fint lag - ikke for tykt og ikke for tyndt. Den er meget nem at tage pĂ„ og har en fin holdbarhed, der kan klare en kop kaffe og lignende. Og sĂ„ tĂžrrer den ikke lĂŠberne ud, som jeg af og til oplever lipgloss gĂžr det.
Ulemper: Overfladen er, i nogle af farverne, lidt for skinnende til min smag, sÄ kig godt efter, nÄr du vÊlger.
Vurdering: QQQQ (4 ud af 6)
LÊs ogsÄ: Find den helt rigtige lÊbestift til dig
LĂŠs mere om:

