Annonce
Underholdning
28. oktober 2025

Kim Kardashian med overraskende udmelding om sin fremtid: "Det er det, jeg virkelig vil"

Hun har millioner på kontoen og verdens mest kendte efternavn, men nu drømmer Kim Kardashian om et liv i retssalen frem for på den røde løber.
Af: Mariah Leitisstein
Kim Kardashian drømmer om et vildt karriereskift.

Kim Kardashian deler sine tanker om, hvad hun ønsker for sin fremtid. Og den inkluderer med stor sandynlighed et farvel til det liv, hun hidtil har levet.

Foto: Scott A Garfitt/AP/Ritzau Scanpix

Det er jo ikke ligefrem, fordi Kim Kardashian mangler hverken penge eller projekter, men alligevel har hun store planer for sin fremtidige karriere.

Hun har i snart to årtier været kendt for sine familieeskapader i realityhittet 'Keeping Up With the Kardashians' og senest 'The Kardashians', ligesom hun har haft mere end massiv succes med sin undertøjsvirksomhed Skims.

Oven i hatten har hun også travlt med at medvirke i tv-serier som 'American Horror Story' og senest 'All's Fair', der har premiere på Disney+ til november.

Ikke desto mindre er hun helt klar på at sige farvel til "Kim K"-personaen.

US reality TV personality Kim Kardashian poses during a photocall for the premiere of "All's Fair" TV series in Paris on October 21, 2025. (Photo by Bertrand GUAY / AFP)

Kim Kardashian til premierne på tv-serien 'All's Fair', hvor hun spiller en af hovedrollerne.

Foto: Bertrand Guay/AFP/Ritzau Scanpix

Hun vil nemlig meget, meget gerne leve et liv som praktiserende advokat. Det fortæller hun i forbindelse med sit besøg i 'The Graham Norton Show' fredag, hvor hun afslører, at hun er færdig med jurastudierne om meget kort tid.

– Jeg er færdig om to uger. Jeg håber at kunne praktisere som advokat, siger hun og tilføjer:

Annonce

– Måske om ti år dropper jeg helt det at være Kim K – og bliver forsvarsadvokat. Det er det, jeg virkelig vil.

'The Kardashians'-stjernen fejrede tidligere på året, at hun officielt havde afsluttet sin juraundervisning efter seks års studier.

"For seks år siden trådte Kim Kardashian ind i det her program med intet andet end et brændende ønske om at kæmpe for retfærdighed. Ingen genveje, ingen privilegier – kun ren beslutsomhed, lød det fra hendes mentor ifølge optagelser, som Kim Kardashian delte på Instagram.

Annonce

Mentoren forklarede, at Kim havde dedikeret hele 18 timer om ugen, 48 uger om året – i seks år i træk.

Det svarer til over 5.000 timers juridisk læsning og arbejde – samtidig med, at hun opfostrede fire børn, drev virksomheder, optog tv-programmer og mødte op i retssale for at kæmpe for andre.

Kim begyndte sin juridiske rejse i 2019 efter at have hjulpet med at få fangen Alice Marie Johnson løsladt, og det var ifølge hende selv en oplevelse, der ændrede alt.

https://imgix.femina.dk/2025-10-28/20190613-225758-1-1920x1280web.jpg

Kim Kardashian har bidraget til at få den såkaldte First Step Act gennemført tilbage i 2018.

Foto: Mandel Ngan/AFP/Ritzau Scanpix

https://imgix.femina.dk/2025-10-28/24116730712129-1920x1280web.jpg

Kim Kardashian til et møde i Det Hvide Hus i Washington D.C. den 25. april 2024, hvor hun diskuterede reform af straffesystemet med daværende vicepræsident Kamala Harris.

Foto: Susan Walsh/AP/Ritzau Scanpix

– Jeg sad i Det Hvide Hus omgivet af dommere og embedsmænd og tænkte: "Holy shit, jeg er nødt til at vide mere." Jeg havde advokater med, der kunne forklare juraen, men jeg følte, at jeg selv ville kunne gøre en større forskel, hvis jeg forstod systemet, forklarer hun.

Annonce

Efter at have dumpet den såkaldte “baby bar”-eksamen flere gange bestod hun endelig i 2021.

I marts bestod hun så MPRE-eksamenen (Multistate Professional Responsibility Exam). En prøve, man skal have bestået, for at kunne tage den helt store og berygtede to-dages advokateksamen, hvor kun cirka 40 procent af eleverne består.

Og nu er planen altså at følge i sin afdøde far, Robert Kardashians, fodspor og starte sit eget advokatfirma.

– Jeg vil kæmpe for mennesker, der har betalt deres gæld til samfundet. Systemet kan ændres, og jeg vil være med til at ændre det, fortæller hun.

Annonce

Til august debuterer Kim Kardashian som fiktiv advokat i Hulu-serien 'All’s Fair', som er skabt af Ryan Murphy, der også står bag serier som 'American Horror Story' og Netflix-hittet 'Monstre'.

Denne artikel blev først bragt hos Se og Hør, som også ejes af Aller Media. Dette er en redigeret version.

Lyt til podcasten ‘EJ EJ EJ!’ om 'Bachelor' hver torsdag aften der, hvor du normalt finder dine podcasts - eller herunder.

Annonce

Læs mere om:

Annonce

Læs også

Bliv medlem af femina+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver dig ubegrænset adgang til alt indhold.