
De blev begge skilt - men fandt alligevel kærligheden: "Vi er det bedste match"

Dorthe og Mette fra "Gift ved første blik" er blevet nære veninder.
Foto: Dan Mariegaard
Selvom kærligheden udeblev for Dorthe Brown og Mette Overmark i 'Gift ved første blik', gik de to kvinder alligevel ikke tomhændede fra programmet.
For udover deres erfaringer med kærligheden har de nemlig fundet hinanden som hjerteveninder, efter de mødtes under parrenes getaway.
Det fortalte de, da de for nylig deltog i Otto og Amalies kærlighedsfest på natklubben SØ ved Søpavillonen i København.
– Det her er det bedste match! erklærede Mette om hende selv og Dorthe, som i programmet blev gift og siden skilt fra Lasse.
Siden deres første møde har de to kvinder haft stor glæde af at kunne tale åbent om deres oplevelser fra optagelserne.
– Jeg er virkelig taknemmelig for at have fået Mette ind i mit liv. Det er en dejlig sidegevinst, siger Dorthe.
Mette og Thomas er afklarede
Siden optagelserne til 'Gift ved første blik' har Mette og Thomas Clausen gået og summet over deres relation, men nu har de truffet en endelig beslutning.
– Vi er afklaret med, at vi ikke er kærester, fortalte Mette til SE og HØR.
Eksparret er heldigvis på god fod med hinanden.
– Vi er et godt sted, og vi er gode venner og ønsker hinanden det bedste. Nu er vi dér, hvor vi er afklarede.
– Vi har snakket meget, også med Trine (psykologen fra ’Gift ved første blik’, red.), og jeg har det godt. Selvfølgelig er det ærgerligt, at det ikke lykkedes, men sådan er det bare, tilføjer hun.

- Vi er afklaret med, at vi ikke er kærester, fortalte Mette til SE og HØR.
Foto: Dan Mariegaard

Dorthe og Lasse blev gift for rullende kameraer, men desværre endte parret med at blive skilt.
Foto: DR/ Brian Lichtenstein
Denne artikel blev først bragt hos Se og Hør, som også ejes af Aller Media. Dette er en redigeret version.

Lyt til podcasten ‘EJ EJ EJ!’ hver fredag der, hvor du normalt finder dine podcasts - eller herunder.
Læs mere om: