
11 film og serier, du skal se på Netflix i november 2025

Julefilm, Oscar-buzz og gensyn med ‘Stranger Things’. Vi har samlet de 10 bedste nye titler, du kan streame på Netflix i november.
Foto: Netflix
For os, der mener, at julen hører til i december, føles det lige lovlig tidligt, når streamingtjenesterne allerede nu begynder at sende julefilm.
Der er en del på menuen hos Netflix i november, hvoraf to af dem har fundet vej til denne måneds anbefalinger. Fælles for dem er, at de måske ikke har det store kunstneriske at byde på, men til gengæld oser de af hygge og hjertevarme.
Derudover er der nogle ret spændende dramaer i vente i løbet af måneden, inklusive et par potentielle Oscar-vindere.
Death by Lightning
Det er en vild historie, der bliver fortalt i ’Death by Lightning’ – en, der på sin vis er skræmmende aktuel den dag i dag.
Krigsveteranen James Garfield (Michael Shannon) bliver i 1881 valgt som USA’s 20. præsident med løfter om at rydde op i korruption og politisk fnidder. Umiddelbart til glæde for borgeren Charles J. Guiteau (Matthew Macfadyen), der er stor fan af politikeren.
Som tiden går, fortager glæden sig imidlertid og bliver til indædt had, der får en fatal udgang. Serien er skabt af Mike Makowsky, der stod bag den uimodståelige HBO-film ’Bad Education’ med Hugh Jackman, og ud fra traileren at dømme ser det ud til, at vi får samme geniale kombination af komedie og drama med ’Death by Lightning’.
’Bad Lightning’ kan ses fra 6. november hos Netflix.
Mango
Hotelmanageren Lærke (Josephine Park) rejser til Malaga sammen med datteren Agnes (Josephine Højbjerg), hvor hun skal stå i spidsen for et nyt luksushotel. Der er bare et problem.
Der, hvor hotellet skal være, er der lige nu en mangofarm, og ejeren Alex (Dar Salim) har ikke umiddelbart tænkt sig at sælge. Dermed er der lagt op til en klassisk romcom i Mehdi Avaz’ Netflix-film, der desuden har bl.a. Anders W. Berthelsen og Paprika Steen på rollelisten.
'Mango' kan ses fra 7. november hos Netflix.
Frankenstein
Det er et passionsprojekt, der er blevet forløst for Guillermo del Toro med filmatiseringen af Mary Shelleys ’Frankenstein’.
Siden 2007 har den mexicanske instruktør arbejdet på filmen, og i år er det lykkedes ham at få den ud i verden. Det handler stadig om den geniale Victor Frankenstein (Oscar Isaac), der beslutter sig for at trodse dødens begrænsninger og bringe det, der var dødt, til live igen.
’Euphoria’-stjernen Jacob Elordi er monstret, og så byder starten af filmen på tre af Danmarks fremmeste skuespillere i form af Lars Mikkelsen, Nikolaj Lie Kaas og Joachim Fjelstrup som mandskab ombord på det arktiske skib, der støder på den forhutlede videnskabsmand, som forsøger at dræbe sin skabning.
’Frankenstein’ kan ses fra 7. november hos Netflix.
Being Eddie
Netflix fortsætter stimen af dokumentarer om fortidens store stjerner. Oktober bød således både på Charlie Sheen og Victoria Beckham, og i november får vi så historien om Eddie Murphy.
Komikeren med det karakteristiske grin har haft en lang karriere, der har budt på masser af op- og nedture, og det bliver spændende at se, hvor meget ’Being Eddie’ tør prikke til de mindre flatterende sider af hans liv.
Det er den dobbelte Oscar-vindende klipper, Angus Wall, der står bag dokumentaren, og blandt de medvirkende finder vi Jerry Seinfeld, Chris Rock, Jamie Foxx og producer-guruen Jerry Bruckheimer. Alle har deres historier om Eddie Murphy og hans betydning for den filmbranche, hvor han fra starten af 1980'erne befandt sig på toppen.
’Being Eddie’ kan ses fra 12. november hos Netflix.
A Merry Little Ex-Mas
Findes der noget værre end at holde jul med sin eks og dennes nye kæreste?
Det er præmissen i ’A Merry Little Ex-Mas’, hvor et separeret par (Alicia Silverstone og Oliver Hudson) har besluttet at holde en sidste fællesjul sammen for børnenes skyld. Hvad hun ikke havde forudset var, at han medbringer sin nye kæreste (Jameela Jamil).
Der er godt med julevarme og frustrationer i den spøjse romcom, hvor det handler om at komme i julestemning på trods af al det omkringliggende kaos.
’A Merry Little Ex-Mas’ kan ses fra 12. november hos Netflix.
The Beast in Me
Når Claire Danes medvirker i en ny serie, der genforener hende med en af ’Homeland’-skaberne, er ens opmærksomhed påkrævet.
Howard Gordon er showrunner på ‘The Beast in Me’, der handler om forfatteren Aggie (Danes). Efter sin unge søns død, har hun levet for sig selv, men bliver hevet ud af tristessen, da en ny nabo flytter ind i kvarteret.
Det er rigmanden Nile Jarvis (Matthew Rhys), der var hovedmistænkt for sin hustrus forsvinden. Aggie går i gang med at skrive en bog om ham, og i takt med at tiden går, bliver hun mere og mere opsat på at finde ud af, om det rent faktisk er ham, der var skyld i hustruens forsvinden. En efterforskning, der bliver mere og mere farlig, som tiden går.
’The Beast in Me’ kan ses fra 13. november hos Netflix.
Last Samurai Standing
Hvis du var en af dem, der så ’Shogun’ og higede efter lidt mere action, så kommer ’Last Samurai Standing’ til at tilfredsstille din hunger.
Serien er en adaptation af mangaen af samme navn og handler om Shujiro Saga (Junichi Okada). Vi er i slutningen af det 19. århundrede, og han er sammen med 291 andre krigere ankommet til Tenryū-ji templet i Kyoto.
De er deltagere i en konkurrence, hvor det gælder om at tage hinandens træ-emblemer, som de har om halsen, og nå til Tokyo. Vinderen får 100 milliarder yen, og Shujiro har brug for pengene til at hjælpe sin syge kone og barn, og måden han kan opnå det mål er bogstaveligt talt ved at hakke al modstand væk.
’Last Samurai Standing’ kan ses fra 13. november hos Netflix.
Champagne Problems
Nej, der er ikke tale om en filmatisering af Taylor Swift-sangen af samme navn, men det handler om kærlighed i filmen ’Champagne Problems’.
Der er meet cute og kærlighed, når du mindst venter det, da den amerikanske forretningskvinde Sidney (Minka Kelly) rejser til Paris for at opkøbe et eksklusivt champagnebrand til sit firma.
Aftenen før forretningsmødet møder hun den charmerende Henri (Tom Wozniczka), og de tilbringer natten sammen. Dagen efter finder hun ud af, at han er søn af chefen for champagnefirmaet, der er kraftig modstander af, at de bliver opkøbt af hendes firma, og så er der ballade på både forretningsfronten og den amourøse front.
’Champagne Problems’ kan ses fra 19. november hos Netflix.
A Man on the Inside sæson 2

Mary Steenburgen og Ted Danson i 'A Man on the Inside'
Foto: Colleen E. Hayes/Netflix
Første sæson af ‘A Man on the Inside’ var en charmerende cozy crime, hvor den elskværdige enkemand og pensionerede professor Charles (Ted Danson) skulle gå undercover på et plejehjem for en privatdetektiv.
I anden sæson skal Charles igen gå undercover – denne gang på universitetet Wheeler College – men derudover er der ikke sluppet meget ud om handlingen.
Vi ved dog, at hovedrolleindehaver Ted Dansons kone i virkeligheden, Mary Steenburgen, medvirker i en bærende rolle, og mon ikke de to på en eller anden måde kommer til at have en romantisk forbindelse?
’A Man on the Inside’ sæson 2 kan ses fra 20. november hos Netflix.
Train Dreams
Chancen for, at du har hørt om ’Train Dreams’ er ganske lille, men det er faktisk en af årets mest roste film, der lander på streamingtjenesten i slutningen af måneden.
Periodedramaet handler om skovhuggeren Robert (Joel Edgerton), der sammen med en gruppe mænd arbejder på at bygge en jernbane.
Det er ensbetydende med lange perioder væk fra kone og barn og det, kombineret med at være en del af det fremskridt, der fjerner landets fortid, fylder ham med eksistentielle tanker og overvejelser.
’Train Dreams’ kan ses fra 21. november hos Netflix.
Stranger Things sæson 5 del 1
Første sæson af ’Stranger Things’ landede på Netflix i juli 2016, og siden da har streamingverdenen ikke været helt den samme.
Nu er vi endelig nået til femte og sidste sæson, og spørgsmålet er selvfølgelig, om skaberduoen Matt og Ross Duffer kan levere en tilfredsstillende afslutning efter nogle mildest talt svingende sæsoner.
Der er gået et år siden fjerde sæson, og vi er nu i 1987. Vores helte forsøger at finde og dræbe skurken Vecna (Jamie Campbell Bower), men det er ikke så nemt, når det amerikanske militær også indædt forsøger at jagte Eleven (Millie Bobby Brown).
Det er kun de første fire afsnit, vi får til at starte med. De sidste tre lander 25. december, og det allersidste afsnit udkommer nytårsaften.
’Stranger Things’ sæson 5 del 1 kan ses fra 26. november hos Netflix.

Lyt til podcasten ‘EJ EJ EJ!’ om 'Bachelor' hver torsdag aften der, hvor du normalt finder dine podcasts - eller herunder.
Udvalgt indhold

Livet efter en blodprop: "Succeskriteriet ikke er at vende tilbage - det er at blive en version 2.0 af sig selv"

Det er en grænseoverskridende samtale - men den kan spare din familie for tusindvis af kroner

