Annonce
Brevkasse
6. februar 2026

Kigger jeg for meget med på min kærestes telefon?

"Når en besked dukker op for næsen af mig på hans telefon eller computer, læser jeg med," skriver en læser.
Af: Redaktionen
kære brevkasse

Send dit dilemma anonymt til brevkassen@femina.dk


Illustration: Thit Thyrring

Jeg er i et sundt og trygt parforhold uden mistillid. Alligevel har jeg en vane, jeg er blevet i tvivl om.

Når vi sidder i sofaen, og min kæreste skriver med venner, kigger jeg nogle gange med over skulderen. Af og til spørger jeg også ind til, hvad de skriver om - ikke fordi jeg mistænker noget, men af ren nysgerrighed.

Jeg tjekker ikke hans beskeder igennem i smug, men når en besked dukker op for næsen af mig på hans telefon eller computer, læser jeg med.

Overskrider jeg en privat grænse? Eller er det harmløst, som jeg bilder mig selv ind?

Hilsen den nysgerrige kæreste

Send os dit dilemma - intet er for stort eller småt! 

feminas skribenter svarer hver uge på ét brevkasse-dilemma om alt fra parforhold og dating til venskabsjalousi og familiefejder. Hvert udvalgt dilemma får to svar. Vi lover at svare kærligt og ærligt!

Send dit dilemma anonymt til brevkassen@femina.dk

Svar 1

Kære nysgerrige

Når en dør smækker, eller nogen taber noget på gulvet, er det en refleks at vende hovedet mod lyden. På samme måde tror jeg, at mange har det med skærme, hvad end der er tale om en tv-skærm eller skærmen på mobilen.

Ligefrem at kigge med over skuldren, når din kæreste skriver med sine venner, ville jeg personligt - i hans sted - synes var over grænsen. Det hører til privatlivets fred, hvad man skriver af beskeder, og det skal være ens eget valg at fortælle, hvad de handler om.

Annonce

Jeg kunne forstå din adfærd, hvis du havde mistillid til din kæreste, men det skriver du eksplicit, at du ikke har. Du skriver også, at du er i tvivl om, hvorvidt din vane er ok. Måske synes du selv, at det er ok, at han læser med, når du skriver til dine venner? For så giver det jo god mening, at du også selv gør det.

Men vil du undgå tvivlen, er det bedst at spørge ham direkte, om han synes, du overskrider hans grænser ved at lure med og at spørge ind til, hvad beskederne handler om. Det kan jo være, at han opfatter det som interesse for sit liv og bare synes, det er dejligt.

Annonce

Risikoen er selvfølgelig, at han faktisk er irriteret over din nysgerrighed, og så har du endnu en vane at ændre - ud over alle de andre, som du måske, ligesom jeg, kæmper med

Kærlig hilsen Tine Brødegaard Hansen

Chefredaktør og på evig jagt efter at reducere antallet af skærme - og tiden der bruges på dem - samtidig med at der allerede i år er kommet to nye skærme til hjemme hos mig, som i den grad er svære at lade være med at kigge på...

Svar 2

Kære du

Jeg kan godt forstå din nysgerrighed, og jeg tror, der er mange, der har den samme nysgerrighed som dig. Jeg tror også, det er et meget normalt spørgsmål i et parforhold – ikke mindst i disse tider, hvor vi har vores telefoner med os overalt og konstant kan være i kontakt med andre mennesker.

Jeg tror, du skal starte med at spørge dig selv, om du ville synes, det var irriterende eller grænseoverskridende, hvis rollerne var byttet om? Måske føles det harmløst i et parforhold, hvor man alligevel fortæller hinanden alt. Men det kan være, at du i virkeligheden selv foretrækker, at dine veninder kan skrive til dig om sladder eller kærestesorger, uden at han er med i samtalen som blind passager?

Annonce

Derefter vil jeg råde dig til at have en ærlig samtale med din kæreste om det. Synes han det er for meget? Tolker han det som nysgerrighed eller mistænksomhed? Det kan være, at han synes, det er helt fint, men det kan også være, at han egentlig bare gerne vil have sine samtaler i fred. Det finder du kun ud af ved at spørge ham.

Hvad end han siger, er det selvfølgelig vigtigt, at du respekterer hans holdning og grænser. Se det som en stor tillidserklæring at leve med uvidenheden – selvom det kan være svært.

Kærlig hilsen Andrea Heede-Andersen

Journalist, tvilling med vandmand i ascendant og generation Z’er, der elsker popkultur, min symaskine fra 80’erne og folk, der ringer bare for at sludre.

Annonce
Annonce

Læs også

Bliv medlem af femina+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver dig ubegrænset adgang til alt indhold.