Brevkasse
22. august 2025

Nu er jeg begyndt at date min ven. Skal vi så holde det skjult fra de andre i vennegruppen?

"Jeg kan ikke overskue, at det bliver en stor ting og et konstant samtaleemne," skriver en læser til feminas brevkasse.
Af: Redaktionen
brevkasse

feminas skribenter svarer hver uge på ét brevkasse-dilemma.

Illustration: Thit Thyrring

Kære brevkasse

Jeg er en del af en stor vennegruppe, som jeg holder meget af, og som jeg bruger meget tid sammen med. Nu er jeg begyndt at små-date en af de andre i gruppen. Det er rigtig nemt at være sammen med ham, fordi vi jo allerede er venner – men netop derfor har vi også aftalt at tage det ekstra langsomt, og det føles som det helt rigtige.

Det hele lyder jo supergodt, men her kommer mit dilemma: Hvordan håndterer vi det bedst i forhold til vores fælles venner?

Jeg kan ikke overskue, at det bliver en stor ting og et konstant samtaleemne, når vi stadig selv er i gang med at finde ud af, hvad vi vil. Samtidig virker det underligt ikke at dele det med mine venner, sådan som jeg normalt ville gøre. Så hvor meget, eller hvor lidt, bør vi fortælle vores vennegruppe om, at vi er begyndt at date?

Kærlig hilsen

Send os dit dilemma - intet er for stort eller småt! 

feminas skribenter svarer hver uge på ét brevkasse-dilemma om alt fra parforhold og dating til venskabsjalousi og familiefejder. Hvert udvalgt dilemma får to svar. Vi lover at svare kærligt og ærligt!

Send dit dilemma anonymt til brevkassen@femina.dk

Svar 1

Kære venne-dater

Hvor lyder det dejligt - der er jo intet bedre end (måske) at blive kærester med en god ven. Jeg taler af erfaring, og derfor har jeg faktisk også et klart råd til jer; hold det hemmeligt lidt endnu.

Det fungerer måske ikke for alle, men det fungerede ret fint for mig og min (nu) kæreste. Vi var først venner, viklet ind i alle mulige fælles vennegrupper - og så var vi også kolleger. Lidt kompliceret. Men vi orkede ikke at involvere andre i det, før vi selv var sikre på, at det var the real deal.

Det betød, at vi i de første uger, måske et par måneder endda, holdt forholdet skjult fra alle andre end et par enkelte meget tætte venner. Først da vi var sikre på, at vi var forelskede i hinanden og ville give det et seriøst skud, fortalte vi det til "resten". Det gav os tid og ro til selv at udforske relationen uden indblanding fra andre, som garanteret ville have blandet sig med velmenende - men forvirrende - råd.

Selvfølgelig var det også lidt hårdt undervejs, men det endte godt til sidst - og det var også rigtig sjovt og nuttet at fortælle venner og kolleger den glædelige nyhed, da vi var sikre på hinanden.

Så sig det til en ven, du stoler på, som ikke er i den store vennegruppe, og nyd ellers at I kan sende hinanden lange blikke under fællesmiddage eller følges hjem fra byture og kysse i skjul. Det er jo totalt film-romantisk.

Hilsen Signe Larsen

Journalist på femina med hang til tysk orangevin, sukkerfri Red Bull, britisk reality-tv, bed rotting og doomscrolling på TikTok.

Svar 2

Kære du

Først og fremmest: Der er intet som den boblende fornemmelse, man får i maven af at gå og have et lille crush – nyd det! Det lyder trygt at små-date sin ven, og jeg tænker umiddelbart, at der er rigtig god grobund for at lære hinanden at kende på nye måder. Jeg synes også, I lyder fornuftige i forhold til, at I har aftalt at tage det ekstra langsomt, hvis det er det, I føler jer tryggest ved.

Jeg forstår godt dine bekymringer vedrørende gruppedynamik, spørgsmål fra de andre osv., når I to stadig er ved at finde ud af, hvordan jeres relation skal udvikle sig.

For at besvare dit spørgsmål: I håndterer det bedst ved at melde klart ud én gang for alle i gruppen: “Ja, vi dater lidt, men vi er stadig ved at finde hoved og hale i det hele, så det ville faktisk være rarest for os, hvis vi bare fortsætter med at være sammen som gruppe, som vi hele tiden har gjort.” I skylder dem ikke at uddybe yderligere, men det er god skik lige at nævne, at I er begyndt at ses – bare jer to – på en romantisk måde.

Hvis det er rigtige venner, så støtter de jer i jeres kærlighed til hinanden.

Rigtig god fornøjelse med det hele.

Hilsen Maj Bredahl Skånstrøm

Osteelsker – også de blå, nysgerrig ordnørd og det eneste unge medlem i en bogklub med syv mennesker over 75. Når det går vildt for sig en fredag aften, dykker jeg ned i hudplejeingredienser på the dark web, til mine øjne falder ud – altid klar på en snak om retinols oversete potentiale til mere end bare at udglatte fine linjer. Jeg er storesøster med stort S til to, hvoraf jeg bor med den ene – måske præger det mine svar?

Læs mere om:

Læs også

Bliv medlem af femina+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver dig ubegrænset adgang til alt indhold.