Se, lyt & oplev
15. august 2025

EJ EJ EJ! vender tilbage - nu om ‘Gift ved første blik’

Findes der noget bedre end at se på folk, der prøver at finde kærligheden på landsdækkende tv? Ikke rigtigt. Derfor mødes Thomas Balslev fra Heartbeats og Signe Larsen fra femina hver uge for at diskutere ugens største chokbølger i tidens hotteste fjernsynsprogram. Anden sæson af podcasten ‘EJ EJ EJ!’ starter nu og handler om ‘Gift ved første blik’.
Af: Redaktionen
ej ej ej podcast

Signe Larsen og Thomas Balslev er tilbage med 'EJ EJ EJ!' hver fredag.

Foto: Kristina Pedersen

Vi kan næsten ikke vente, for lige om lidt går det løs, når den 11. sæson af DR’s populære datingeksperiment ‘Gift ved første blik’ fløjtes i gang.

Så bliver det bare ikke bedre, tænker du nok – men jo, det gør det faktisk!

Podcasten ‘EJ EJ EJ!’ med værterne Thomas Balslev fra Heartbeats og Signe Larsen fra femina vender nemlig også tilbage for hver uge at dykke ned i alle de rørende og tåkrummende øjeblikke fra programmet, der hver uge tiltrækker omkring en million danske seere.

- Vi glæder os helt vildt til at sætte os bag mikrofonerne og ikke mindst til igen at dele advarsler og fidusbamser ud til de nygifte, siger Signe Larsen.

- ‘Gift ved første blik’ er jo the godfather inden for dating-tv, lyder det entusiastisk fra Thomas Balslev, der i en årrække har anmeldt programmet for Heartbeats.

EJ EJ EJ!

Signe Larsen fra femina og Thomas Balslev fra Heartbeats ser reality-tv, som fodboldfans ser Champions League. Hver uge taler de om de største øjeblikke i tidens hotteste fjernsynsprogram Gift ved første blik og bedømmer deltagernes præstationer på romantikkens boldbane.

I podcastens første sæson kastede ‘EJ EJ EJ!’-værterne sig over TV 2-succesen ‘Bachelorette’ med intense kampreferater og brandvarm sladder. I finalenepisoden havde de desuden besøg af årets to hovedpersoner, Emma Sofie Nielsen og Mai Cermeño.

Selvom præmissen nu er en anden, når 10 danske singler lader sig gifte med en komplet fremmed person, er der absolut lige så meget at tale om, forsikrer de to værter om.

- Konceptet er i sig selv så absurd. Det går næsten altid galt, når nogen siger ja til at blive gift med én, de aldrig har mødt før. Det er forrygende fjernsyn, siger Thomas Balslev.

https://imgix.femina.dk/2025-08-15/Bachelorette_podcast_GVFB.jpg

Lyt med dér, hvor du normalt finder dine podcasts.

Foto: Kristina Pedersen

Derudover er det meste, som det plejer. ‘EJ EJ EJ!’ udkommer hver fredag morgen, hvor programmet samler op på alle begivenhederne fra ugens løb. Samtidig vil de to værter se nærmere på den seneste sladder om deltagernes gøren og laden på internettet såvel som ude i den virkelige verden.

Lyt med hver fredag her på femina – eller der, hvor du ellers finder dine podcasts.

Værter: Signe Larsen & Thomas Balslev
Producer: Andreas Skøtt Lenstrup
Redaktør: Emma Engdal

Læs mere om:

Læs også

Bliv medlem af femina+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver dig ubegrænset adgang til alt indhold.