Om Lissabon
Portugals hovedstad har omkring 2,7 millioner indbyggere, hvis områderne omkring centrum tælles med. Det bør de, for som i andre storbyer rykker kreative kræfter med jævne mellemrum til nye yderkvarterer og gør dem så trendy, at de bliver en slags nye epicentre.
Der findes virkelig smukke strande blot en kort togtur væk fra centrum, og badebyerne hører på en måde også med til storbyen.
Lissabon er i øvrigt den eneste hovedstad på det europæiske kontinent, der ligger ud til Atlanterhavets kyst, og så er byen placeret på syv høje, hvilket giver stejle gader og smukke udsigtspunkter med kig ud over hovedstaden og havet.
Det her skal du opleve
Det kræver et godt kort eller en konstant åben Google Maps for at kunne finde rundt i Lissabons krogede gader og vilde højdeforskelle. Heldigvis er det en by, der er god at fare vild i, for ingen kvarterer er kedelige.
Azulejos hedder de farvede fliser eller kakler på portugisis, der pryder facaderne.
Foto: Julie Vöge
For overblikkets skyld er det godt lige at sætte sig ind i, at der er fire kvarterer, som du i hvert fald ikke må misse under dit besøg.
Biarro Alto er stedet at tage hen om aftenen, for her ligger de fleste barer med natteliv for alle pengene.
Alfama er det ældste område og har ry for også at være det mest charmerende. Det er i hvert fald her i de stenbelagte gader mellem pastelfarvede og kakkelbeklædte facader, at det vrimler med åbenlyse instaspots. Her er både nye, smarte restauranter og mere traditionelle spisesteder og måske endda en Fado-sanger, der, mest for turisternes skyld, slår en trist sangtone an.
Der er så meget inspiration til badeværelset derhjemme ved at se på byens kakkelbeklædte facader.
Foto: Julie Vöge
Príncipe Real ligger nord for Barrio Alto og er et trendy kvarter med nogle af byens mest hippe butikker og restauranter. Her ligger gallerier side om side med kaffebarer i store, herskabelige bygninger omgivet af flere fine parker som f.eks. Jardim do Principe Real, hvor du kan købe en kaffe, slå dig ned og kigge på mennesker og eksotiske planter.
Baixa mellem Alfama og Biarro Alto er Lissabons handelscentrum med strøggaden Avenida da Liberdade, hvor eksklusive brands som Dior, Prada og Miu Miu ligger side om side.
I kort gåafstand ligger Santa Justa Liften, en 45 meter høj elevator, der minder om en portugisisk og mindre version af Eiffeltårnet. Køen til liften er altid ret massiv, så hav vand og en sandwich i tasken.
En anden turistattraktion, men ikke desto mindre en god af slagsen, er at se en god bid af det gamle Lissabon ved at køre fra rutens start til slut med Sporvogn 28. Alternativt hop på en hvilken som helst anden af hovedstadens mange sporvogne, og nyd byen, mens det føles, som om du sidder i en af Tivolis veterantoge.
Har du tid til rådighed, så lav en dagsudflugt til bjergbyen Sintra, der ligger 25 km fra Lissabon. Sintra er på UNESCOs verdensarvsliste på grund af sin meget særlige og romantiske arkitektur, der består af fem paladser.
For kun fem euro kan du tage toget til byen på en time og så ellers gå fra palads til palads. Det mest kendte og besøgte er Palacio de Pena fra 1854, der med sine mure, tårne og kupler i grå, rød og gul ligner et sandt Disney-slot.
Er der mere plads i kalenderen, så skynd dig ud til ferie- og badebyen Cascais kun en halv times kørsel vest for Lissabon. Cascais er en hyggelig, gammel by med små gågader, gode strande, fine cafeer og restauranter, hvor blandt andre Ronaldo og designeren Philippe Starck har haft feriehuse i mange år.
En halv time vest for Lissabon ligger den eksklusive badeby Cascais
Foto: Julie Vöge
Her skal du shoppe
Én af de absolut bedste steder at begynde din shopping er at tage til EmbaiXada, der er et galleri fuld af tøj, sko, kunsthåndværk, smykker, møbler, plejeprodukter og en cafe i et gammelt og imponerende palads i kvarteret Principe Real.
EmbaiXada er et gammelt palads omdannet til rent mekka for tilhængere af lækkert tøj, sko, smykker og interiør.
Foto: Julie Vöge
Ud over den smukke bygnings endnu smukkere indre er her masser af mærker, som ikke findes i Danmark, f.eks. Chumecos håndlavede lædersko til både damer og herrer.
Portugal producerer sko for mange store skobrands i Europa. Her bløde velourmodeller fra spanske Steve Stefan.
Foto: Julie Vöge
Skråt over for paladset ligger konceptbutikken Loja Real, der også byder på flere skønne tøjmærker og boligdesign til børn, voksne og sågar kæledyr.
LX Factory er på én gang et kunstcenter og et virvar af omkring 50 tøj- og designbutikker af små kunsthåndværkere og brands side om side med barer, restauranter og delikatessevarer. Stedet ligger midt i bydelen Alcántara, hvor moderne kontorbygninger står side om side med gamle industrikomplekser.
Mange europæiske skobrands får produceret deres varer i Portugal, hvor man har en lang og stolt tradition for at lave lædersko i høj kvalitet. Portugal har også sine egne skobrands med flagshipbutikker i Lissabon. Det gælder bl.a. Sapataria do Carmo og Zilian.
Kvaliteten er høj, designet lækkert, og priserne en smule lavere end i Danmark for samme type af sko og støvler. I The Feeting Room er der både lækkert fodtøj og tøj, og butikken ligger i en stejl gade, hvor flere smarte butikker har adresse.
Er du på jagt efter portugisisk vintagetøj, findes paradis i A outra face da lua. Mere strømlinet og friskpresset er sengetøjet, pyjamasserne og tæpperne i Paris em Lisboa, der bedst kan sammenlignes med Portugals svar på Georg Jensen Damask.
Her skal du spise
Først runder vi lige den mest kendte kage i Lissabon, Pastel de nata. En lille slags æggetærte i wienerbrødsdej. Den smager lidt af en kombi mellem en spandauer og en linse, hvor begge har fået lidt for meget i ovnen. Kagen kan købes i mange bagerier, men den er med garanti god i kæden Manteigaria.
Byens kagedarling er den klassiske Pastel de Nata. En æggetærtelignende linse.
Foto: Julie Vöge
Er du mere sulten, er den enorme madhal Time Out Market stedet at gå hen. Her myldrer det med mennesker, og det kan være svært for en større gruppe at finde et fælles bord, men med lidt tålmodighed går det. Udvalget i de mere end 25 restauranter og otte barer strækker sig lige fra sushi til burgers og fra milkshakes til dyr champagne.
Er du mere til et ungt, smart og sundt sted til en super god morgenmad eller frokost og ikke mindst kaffe, er svaret klart Comobå (Comoba-lisboa). Indretningen er rå, enkel og samtidig hyggelig. Bestil trygt matcha-pandekager og med en hvid chokolade matcha med vegansk flødeskum til.
Grønt med grønt på kan du spise og drikke på trendy Comobå.
Spis gerne middag på Dahlia Lisboa, der har super gode østers, sæsonbetonede retter og naturvine. Restauranten har ikke plads til mange gæster, så bordbestilling er et must.
I baren og restauranten Dahlia Lisboa kan du spise 3-4 veltilberedte østers for samme pris som én i Danmark, og samtidig nyde stedets naturvine.
Foto: Julie Vöge
Kan du lide live-Dj til maden, jazz, et ungt publikum og grillede retter, er Boa Vista Social Club et godt sted at spise.
Her skal du sove
Selv i højsæsonen er det muligt med rimelig kort varsel at finde gode hoteller i Lissabon for to voksne og til overkommelige priser. Udbuddet af hoteller er enormt, og eneste tip er faktisk ikke at booke i Biarro Alto, hvis du har sarte ører og et let sovehjerte, for det er her, natten er fuld af unge og fest i gaderne.
Prøv f.eks. Jupiter Lisboa Hotel, der både har pool på taget og morgenmad inkluderet for ca. 1.400 kr. for en overnatning i juli for to.
Praktisk
Der går direkte fly fra Københavns Lufthavn og Billund til Lissabon på udvalgte dage med Ryan Air, SAS, Norwegian og TAP. Flyvetiden er omkring tre timer.
I Lissabon kører både taxaer, der er en del billigere end i Danmark, og sporvogne. Byens kerne er ikke voldsom stor, så med et par gode sneakers, kan du sagtens komme rundt til fods.
Er du taget til Cascais for at arbejde på en flot kulør ved stranden og samtidig vil kunne drikke drinks om aftenen ved en pool, er der næsten altid plads på det store Vila Gale Cascais, hvor en overnatning for to med havudsigt koster omkring 1.400 kr.
Hotellet er ikke supersmart indrettet, men rent og pænt og ligger i gåafstand fra Izakaya –en lille stylish restaurant med plads til tyve spisende ved bardisken, hvor der serveres lækre japanske retter.
Lyt til 'Bachelorette'-podcasten ‘EJ EJ EJ!’ hver fredag der, hvor du normalt finder dine podcasts - eller herunder.
Se også
Agenda
Tina opsøgte en hypnotisør for at overkomme sin køreangst: “Det gør mig flov”