Popkultur
14. november 2024

Ellen Hillingsø strålede i midnatsblå galladrøm med massevis af perler

Ellen Hillingsø var vært for Nordisk Films prisfest Isbjørnen.
Af: Laura Dalgård Hansen
Ellen Hillingsø

Foto: Gregers Overvad

Den blå løber var rullet ud hos Nordisk Film i Valby, for her løb prisshowet Isbjørnen af stablen. Torsdag i sidste uge blev fire priser uddelt i løbet af aftenen, hvor det var Ellen Hillingsø, der havde fået fornøjelsen af at være vært.

- Det er en kæmpestor ære at være en del af den her fine, fine pris. Det nød jeg i meget høj grad, sagde Ellen Hillingsø efter showet, hvor det var hendes tur til at gæste den blå løber.

Det vinterlige tema til Isbjørnen havde værten på fornem vis matchet med en midnatsblå, tætsiddende galladrøm, der var pyntet med massevis af dekorative perler.

Kjolen er fra det belgiske modebrand Dries Van Noten.

https://imgix.femina.dk/2024-11-14/20241009_2GO5880.ARW-1.jpg

Foto: Gregers Overvad

Det er en ganske anden påklædning, Ellen Hillingsø ifører sig, når hun for tiden tager på job, for hun er i fuld gang med optagelserne til anden sæson af ”Oxen”, hvor hun spiller PET-agent Mossman.

Denne artikel blev første gang bragt af Billedbladet.dk, der også er ejet af Aller Media. Dette er en redigeret version.

Læs mere om:

Læs også

Bliv medlem af femina+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver dig ubegrænset adgang til alt indhold.