
Fifty Shades - det synes vi pÄ FEMINA

Den 31. august udkommer Ärets mest omdiskuterede bog (i hvert fald blandt kvinder). FÞrste bind, Fifty Shades of Grey, i Fifty Shades-trilogien kommer pÄ dansk, og der bliver nok at snakke om...

Camilla Kjems, chefredaktĂžr:
Lad det vĂŠre sagt med det samme: Fifty Shades er IKKE stor litteratur. Men lĂŠgger man de litterĂŠre briller fra sig og bare lĂŠser - som kvinde og seksuelt vĂŠsen - sĂ„ skal man vĂŠre lidt af en ispind for ikke at blive grebet af den. Bogen er det nĂŠrmeste jeg nogensinde er kommet god porno for kvinder. Ren fantasi, masser af saftig sex og en mandlig hovedperson, der er rĂžvlĂŠkker - pĂ„ den komplet stereotype mĂ„de. Med fuck nu det - det virker. Og ja, jeg gad godt mĂžde ham Mr. Grey en mĂžrk aften âŠ
SĂ„ glem feminisme-snakken, glem dit over-jeg, og bare nyd. Andet Ăžnsker bogen ikke, at du skal - og set med de briller, er det ganske velfortjent, at den er blevet et hit. I like!
LĂS OGSĂ : Fifty Shades of Grey - sĂ„ er ventetiden snart ovre
Mette Rou Lund, kulturredaktĂžr:

Jeg forstÄr ikke, hvorfor sÄ mange voksne kvinder gÄr i selvsving over Christian Grey, og det er mit store problem med bogen. Jeg tÊnder slet ikke pÄ ham. RÞdligt hÄr, lys hud, grÄ Þjne, og sÄ er han ikke engang fyldt 30. Giv mig en rigtig mand i stedet for. Men jeg er vild med alle de stÊrkt underholdende diskussioner bogen har sat i gang i bÄde venindekredsen og pÄ arbejdspladsen. Lige pludselig sidder vi midt i kantinen, og diskuterer om vi helst vil have smÊk eller bindes!!!

Emilie Dahm Reimar, digitalredaktĂžr:
Som min veninde sagde: Denne bog kan kun ende med én af to ting - enten fÄr min mand og jeg det vildeste sexliv igen, eller ogsÄ er jeg ham utro!
Og jaja, gu er det da forudsigeligt og primitivt, at vi kvinder falder for en lÊkker mand med magt og penge, der bosser rundt med os, men helt Êrligt, trÊnger vi ikke ogsÄ til at komme lidt i kontakt med den primitive side? Nej, det er ikke stor litteratur - men mÄske man bare skal lade vÊre med at sammenligne det med erotisk litteratur, og sÄ tage det for hvad det er: Porno. Og hvor er det dog befriende at det er helt okay at snakke om det, dyrke det og tÊnde pÄ det. Jeg er solgt. Laters, baby!

Karen Pallisgaard, sundhedsredaktĂžr
Jeg blev fanget fra begyndelsen! Den er skrevet vildt irriterende, men ser man bort fra det, er det svĂŠrt ikke at lade sig rive med. Bogen er en lĂŠkker "knald"roman og gĂžr, hvad lĂŠgeromaner ogsĂ„ evner for sit segment: Efterlader kvinder drĂžmmende og fulde af fantasier. Jeg glĂŠder mig til filmen - og stemmer pĂ„ Ryan Gosling som Mr. Grey. SĂ„ skal jeg gladelig agere AnastasiaâŠ.

Charlotte Grosen, kreativ chef
MÄske er det bare mig, der forventede noget andet (eller mere) - mÄske er det bare, fordi jeg kun har lÊst halvdelen "so far", og derfor stadig venter spÊndt pÄ, hvad det er, den her bog kan, som har fÄet den sÄ hÞjt op pÄ bestsellerlisten?
FĂžrste halvdel er underholdende-naiv med saftige beskrivelser af den unge Ana's indfĂžrelse i den seksuelle verden, men helt ĂŠrlig: Fem orgasmer fĂžrste gang??
Jeg havde ogsÄ en forventning om et vist sprogligt niveau, men er nu ikke imponeret (lÊser den pÄ engelsk). Men jeg har naturligvis tÊnkt mig at lÊse resten af bogen, for jeg er ret spÊndt pÄ, hvor meget vi virkelig fÄ lov at "kigge" med i Mr. Grey's private univers.

Dorthe Kandi, redaktionschef
SÄ har jeg ogsÄ stormlÊst Fifty Shades - og jeg indrÞmmer, at jeg ikke brugte meget tid pÄ at fordybe mig i siderne uden sex. Der er heller ikke meget at fordybe sig i, for Anastacia er irriterende og overanalyserende og Mr. Grey er som skÄret ud i knivskarpt kliché-pap. Men da jeg altid har haft en svaghed for rÞdhÄrede mÊnd, kan jeg godt abstrahere fra magt-klichéerne (jeg er Äbenbart en af de fÄ kvinder, der slet ikke tÊnder pÄ magt og penge!) og sÄ er der noget befriende ved den lyst, der emmer ud af siderne. Og ja, det er top urealistisk med alle de orgasmer, som vÊlter ind, bare den ene bider sig i lÊben og den anden tager slidte jeans pÄ. Men lÊs den for lystens skyld - og for de gode diskussioner med venner og kolleger om sex, lyst - og om, hvorfor, nÄr kvinder taler hÞjt om erotik, sÄ skal det have nedladende tilnavne som "husmor-sex" - mÄske er det stadig en overraskelse for nogle, at kvinder har lyst til sex, ogsÄ efter de er fyldt 30.