KĂŠrlighed og sex
7. november 2024

"Jeg frygter en dag at vÄgne op og ikke kunne blive vÄd, nÄr jeg har lyst til min mand"

Da Siff Stephenson var 42 Är, gik hun i overgangsalderen fra den ene dag til den anden. Hun vidste udmÊrket, at det kunne have konsekvenser for hendes sexliv. Men lige dér tog hun et valg om, at netop sexlivet mellem hende og hendes mand skulle forblive aktivt.
Af: Fortalt til Heidi Kirkeby Mogensen
Siff Stephenson

Foto: Privatfoto

Efter jeg er gÄet i overgangsalderen, er der én ting, jeg frygter. Det er helt Ändssvagt, for man kan nemt gÞre noget ved det. Faktisk er det noget af det letteste.

Men jeg frygter en dag at vÄgne op og ikke kunne blive vÄd, nÄr jeg er liderlig. Fordi det for mig er tÊt forbundet med min kvindelighed.

Det er dér, liderligheden bliver synlig ved kvinder. Hos mÊnd ser man en erigeret penis. Kvinder bliver vÄde.

Og jeg har da ogsÄ mÊrket en Êndring hos mig selv. Hvor det fÞr kunne tage mig et minut at blive vÄd, tager det mig i dag nÊrmere fem minutter. Men jeg bliver stadig vÄd.

Hvis jeg ikke lÊngere kan det, sÄ inviterer min mand og jeg glidecremen ind i vores elskovsliv.

Glidecreme har jeg intet problem med. Men at den inviteres ind af nĂžd og ikke nysgerrighed, bryder jeg mig ikke om.

Sex gennem livet

Vi taler meget om sex. Men taler vi egentlig om det pÄ den rigtige mÄde?

PÄ femina vil vi gerne tale helt Êrligt om sex - og i sÊrdeleshed nogle af de udfordringer, man kan stÞde pÄ i forskellige livsfaser.

Derfor hÄber vi, at du har lyst til at tale med og ligesom Siff Stephenson dele din historie om noget, der var svÊrt eller lÊrerigt i dit sexliv.

Send en mail til heidi.mogensen@aller.com med din historie.

Jeg var forberedt pÄ at gÄ tidligt i overgangsalderen. Det gÞr vi i min familie. Alligevel var det en voldsom oplevelse at fÞle, jeg fra den ene dag til den anden vÄgnede op i en ny krop.

Som var en bulldozer kÞrt direkte ind i mig og havde skubbet mig flere hundrede meter ud af min egen krop. Det var en fÞlelse af at vÊre helt ved siden af mig selv, fysisk, men bestemt ogsÄ psykisk.

Datoen stÄr tydeligt i min erindring. Den 16. december 2023. Min mand og jeg havde besluttet os for at sove foran brÊndeovnen aftenen fÞr, fordi det var lunt, hyggeligt.

Da jeg vÄgner nÊste morgen, kan jeg mÊrke det allerede inden, jeg Äbner Þjnene. Noget er anderledes. Jeg ligger altid og mÊrker efter, hvordan jeg har det, inden jeg slÄr Þjnene op. SÄ jeg vidste det godt. Det var ikke bare noget med, at jeg havde fÄet det ene eller begge ben forkert ud af sengen. Den var helt gal.

Jeg havde buldrende, bragende tinnitus, rystede af kulde pÄ den der bidende vinter-mÄde, som gÄr gennem marv og ben. Min krop sitrede.

Mine brystvorter brÊndte som aldrig fÞr. Hvis dynen ramte, havde jeg lyst til at skrige - sÄ Þmme var de. I mit spiserÞr sad en knude, og jeg kunne grÊde over alt og ingenting. Normalt er jeg slet ikke grÄdlabil.

Mit temperament Êndrede sig ogsÄ. Jeg kan allerbedst beskrive det som en bjÞrn. En bjÞrn der boede inde i mig og hvert sekund kunne lange ud efter dem, der var omkring mig. Min lunte var ikkeeksisterende. Det har jeg aldrig oplevet fÞr.

Faktisk var jeg meget asocial i den periode. Jeg frygtede, hvad jeg kunne finde pÄ at sige. Det var en underliggende fornemmelse af, at jeg ud af det blÄ kunne gÄ fucking amok.

BjĂžrnen bor ikke lĂŠngere i mig, men jeg har forandret mig.

Inden min overgangsalder havde min mand og jeg et dejligt elskovsliv - det har vi stadig, men noget er forandret.

Jeg bruger bevidst ordet elskovsliv, fordi det er det, vi kalder det. Elskoven er et sted, hvor vi fÞler os meget forbundne. Det handler om lyster og lysten til hinanden, men for os stikker det ogsÄ endnu dybere.

Vi elskede mÄske fire eller fem gange om ugen. Nogle gange flere gange om dagen. Lysten opstod tit, og nÄr muligheden bÞd sig, greb vi den - om det var rundt i huset, pÄ arbejdet eller pÄ en skovtur.

Én ting, der kendetegnede vores elskovsliv, var, at det pĂ„ ingen mĂ„de kun foregik om aftenen i sengen med slukket lys og bag lukket dĂžr.

Vi er to voksne mennesker, der kender os selv - og hinanden - godt. Og vi kunne ikke holde fingrene fra hinanden. Selv om elskov eller sex kan vÊre meget andet end penetration, sÄ endte det for os altid med fuldbyrdet, dejlig elskov.

Nogle gange havde man ti minutter pÄ hÄnden, andre gange kunne det tage en hel nat. Det varierede meget.

Kommunikationen var vigtig. Vi snakkede meget om vores lyster og fantasier. Nogle gange skrev vi om det i lÞbet af dagen, opbyggede en stemning. MÄske bÞrnene ikke var hjemme pÄ fredag, sÄ kunne man gÄ og glÊde sig.

Nysgerrigheden var, og er, et nĂžgleord i vores elskovsliv og forhold. Og da jeg ramte overgangsalderen, ville jeg holde fast i den.

Qua min faglighed som jordemoder, vidste jeg godt, hvad der ramte mig den decembermorgen. Jeg tog fluks ned pÄ biblioteket, lÄnte 18 bÞger om overgangsalderen og begyndte at lÊse op pÄ lektien.

Min mand vidste ingenting om overgangsalderen, hvor skulle han vide det fra?

SÄ den morgen ved brÊndeovnen vÊkkede jeg ham og fortalte, at jeg var gÄet i overgangsalderen. Jeg inviterede ham til at vÊre en del af den, som min partner.

Han lÊste artikler, hÞrte podcasts og fik en fornemmelse af, hvad jeg gik igennem. Min hjerne var grÞd. Jeg vrÞvlede, kunne komme til at kalde en kop for en kat. Tog femten kilo pÄ, fordi mit stofskifte havde Êndret sig radikalt.

Til tider var det svÊrt for mig at vÊre i min krop, fordi den forandrede sig sÄ hurtigt. Men meget hurtigt i processen, tog jeg et valg, der har vÊret afgÞrende for vores elskovsliv.

Jeg valgte, at min overgangsalder ikke skulle have betydning for vores elskovsliv.

Man hÞrer, at kvinders sexliv dÞr, nÄr de rammer overgangsalderen. Sexlysten daler, og de har svÊrere ved at blive vÄde. Men det gjorde mit ikke. Vi har stadig et aktivt elskovsliv, fordi jeg tog det valg.

Og fordi jeg aktivt gÞr en masse for, at min sexlyst ikke slukker. Hormonelt, kost- og motionsmÊssigt med hjÊlp fra en hormonterapeut, mentalt og fÞlelsesmÊssigt kan jeg trÊkke pÄ mine vÊrktÞjer fra mit erhverv som emotionel coach.

Dermed ikke sagt det ikke har ĂŠndret sig. Det har det.

Min lyst er blevet pÄvirket. FÞrhen fik jeg spontan lyst flere gange om dagen, nu gÞr jeg det mÄske fire gange om ugen. Det er hverken et problem eller en udfordring, nÊrmere et savn. Jeg synes, det er dejligt at fÄ den spontane lyst.

Heldigvis ved min mand lige, hvordan han skal kigge pÄ eller rÞre ved mig, og sÄ er jeg der pÄ to minutter. SÄ lysten er pÄ ingen mÄde forsvundet.

Det tager lÊngere tid for mig at blive vÄd, og trÊtheden kan overmande mig pÄ en ny mÄde. Jeg har markant mindre energi end tidligere.

TrÊtheden kunne nemt pÄvirke vores elskovsliv, men det mÄ den ikke. Jeg siger aldrig nej til min mand. Og det handler helt sikkert ogsÄ om, at vi kender hinanden sÄ godt. Han kan mÊrke, nÄr jeg er trÊt.

Ellers siger jeg det. At jeg er helt smadret, og ikke har overskud til at vÊre sÊrligt aktiv. SÄ ved vi begge to, at det ikke er den dag, vi kÞrer igennem 25 stillinger. Langsomhed er ogsÄ dejligt. Det kan noget andet, giver noget dybde.

Den mest synlige forandring er de femten kilo, jeg har taget pÄ. Det er ikke rart for mig, giver mig en fÞlelse af ikke at kunne genkende mig selv. Jeg bliver forpustet, kan ikke passe mit tÞj og mÄtte ud og kÞbe nyt undertÞj, simpelthen fordi jeg ikke lÊngere kunne passe mine trusser.

I stedet for at fokusere pÄ det negative, valgte jeg at spÞrge min mand, om han ville med. Spurgte hvad han syntes ville vÊre dejligt pÄ mig.

Nu fĂžles nogle stillinger anderledes. Jeg kunne vĂŠlge at sige, “ej, du mĂ„ ikke rĂžre mig”. Men sĂ„ lukker jeg ned for vores udvikling. I stedet mĂŠrker jeg efter og har fundet ud af, at det kan fĂžles pĂ„ en ny, lĂŠkker mĂ„de, nĂ„r han rĂžrer ved mine hofter.

Faktisk har vores elskovsliv udviklet sig, efter jeg er gÄet i overgangsalderen. Det er blevet bedre, og det gÞr det hele tiden. Fordi vi er nysgerrige, og jeg tog et valg. Og det er jeg faktisk ret stolt af.

For det kan lade sig gÞre, at have et aktivt sex- eller elskovsliv i og efter overgangsalderen. Og det vil jeg gerne slÄ et slag for. Selv har jeg manglet kvinder at spejle mig i, og jeg hÄber sÄdan, at jeg kan vÊre til inspiration for andre. For hvis vi kan, sÄ kan I ogsÄ.

LÊs ogsÄ

Bliv medlem af femina+

Du skal vÊre medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver ubegrÊnset adgang til alt indhold.