Kærlighed og sex
9. maj 2025

Vi boller mindre i generation Z, men vi boller bedre

Generation Z kan lide at bolle godt, mens generation X kan lide at bolle meget. Godt vi ikke nødvendigvis skal bolle med hinanden.
Af: Signe Bækkelund
Signe Bækkelund

Foto: Privat

Signe Bækkelund er skribent på Heartbeats. Dette er en kommentar. Kommentaren er et udtryk for skribentens holdning.

Generation Z snakker for meget om sex. Vi er vulgære, når vi besøger Peech-butikken på en tilfældig torsdag, som var vi på vej i Netto og åbent deler gårsdagens sexkapader i S-toget. Sådan lyder kritikken af os tit.

Men på den anden side boller vi ikke nok. Vi er tynget af vores egne kilometerlange lister med krav, grænser og (u)lyster, som gør det umuligt for en partner at tilfredsstille os. Vi ender derfor ulykkelige med et hav af vibratorer som vores eneste sengepartnere. Eller hvad?

Sidste uge skrev journalist Ditte Giese i Politiken, at “det er bemærkelsesværdigt, at så mange unge ikke kan finde ud af det med sex, når midaldrende kvinder synes vældig glade for hanky-panky.”

Med vished om, at jeg er Gen Z-kvinde nummer 17.029, der skriver et modsvar til Ditte Giese, vil jeg alligevel vove mig ud at forsvare min generation.

Det er da rigtigt, at undersøgelser viser, at generation Z har mindre sex med hinanden end andre generationer. Og jeg abonnerer da også på den grundlæggende præmis, at sex er godt.

Men jeg tror ikke, denne diskussion drejer sig om at være god eller dårlig til sex, men om at generation X og generation Z leger to forskellige lege. Og jeg ved i hvert fald godt, hvilken en af de seksuelle sandkasser, jeg foretrækker at boltre mig i.

Generation X vil bolle meget, mens generation Z vil bolle godt. Heldigvis boller vi mest indenfor den samme generation.

Ditte Giese mener, at der har indfundet sig en form for modstand og negativitet mod sex de senere år. Hun nævner blandt andet grænser, forvirring om kønsidentitet og færre kæresterelationer som en del af generation Z’s seksuelle undergang.

Hun har ret i, at unges seksuelle univers nok er blevet mere komplekst, end dengang hun selv var ung, men hun misforstår, hvad vi i generation Z rent faktisk lider under. Jeg har i hvert fald svært ved at se grænsesætning, snakken om kønsidentitet og få kæresterelationer som seksuelle ulemper.

Jeg mener derimod, at sex endelig blot er sex. Vi har fået skilt forventninger fra nydelse og står tilbage med en generation, som kun har kendt til sex på deres egne præmisser. At det så er mindre sex end andre generationer, som måske har følt sig tvunget til at bolle mere, end de havde lyst til, ser jeg blot som en sejr.

Men, Signe, hvad er det så for nogle sindssyge sengetricks, der gør unges sexliv så skide godt?

Der er ikke noget svar, og det er netop pointen. Vi har droppet opskriften og tabuet.

Vi er færdige med at skære alles lyster over én kam, for det er umuligt at tilfredsstille alle på samme tid. Det ville også være ufatteligt udmattende.

Om man er til cølibat, polyamorøse konstellationer, penetrationssex hver onsdag, en diskret finger i numsen eller lidt af det hele, så har jeg en følelse af, at det aldrig været mere accepteret.

Generation Z kommunikerer og deler ud af erfaringer helt uden skam. Sammen har vi fået sammensat et netværk af erfaringer, kinks og andre sjove ting, som vi ikke havde haft adgang til, hvis vi havde spillet efter de gamle regler.

Vi er stoppet med at knalde på autopilot, og hvilken sejr det er.

For os er grænser ikke kedelige retningslinjer og regler. For generation Z er grænser et vilkår under sex. Det er vandet, fisken ikke kan se. Og sex uden grænsesætning er jo forresten heller ikke sex. Det er voldtægt.

Det betyder ikke, at vi i min generation ikke søger grænser. Om nogen er vi klar til at eksperimentere med, hvad sex har at byde – eller ikke byde – på. For vi er blevet opdraget til at lytte til os selv og nogle gange er det frækkeste, man kan gøre, at holde sig i skindet.

Unge kvinder lader også til at være tilfredse med at have sex med sig selv, hvilket desværre lyder trist i ældre ører. Men det er da for dejligt, at vi endelig har skabt en kultur, hvor unge kvinder ikke blot nyder deres eget seksuelle selskab, men også bringer deres solosex-erfaringer ind i forholdet til en eventuel partner.

Jeg har ondt af ældre kvinder, hvis de ikke giver sig selv lov til at nyde onani, fordi det føles som en falliterklæring at hive fat i vibratoren frem for en fremmed fyr fra en datingapp. Hvis modet er til det, kan jeg anbefale at introducere de to for hinanden.

At generation Z har meget sex med sig selv (og nogle gange kun med sig selv) er i mine øjne ikke et udtryk for individualisering. Og det har ikke noget med mandehad at gøre.

Hvis en kvinde vælger at sige nej til dårlig bysex med Nicolas fra Baggen til fordel for sin rabbit-vibrator, er det et udtryk for sund dømmekraft. Så lad os holde tingene adskilt, tak.

Derudover er det de færreste kvinder i generation Z, der reelt lever i cølibat. De har bare kun sex, når de vil. Måske er det en naiv tanke, men er det ikke meningen, man kun skal bolle, når man har lyst?

Jeg må indrømme, at jeg ikke helt kan se, hvad det er for nogle gyldne, seksuelle tricks, jeg som ung kvinde skal lære af Ditte Giese og resten af kvinderne fra generation X.

Det lyder på mig som om, at generation X helst vil bolle, som de nu gør, mens det samme er tilfældet med generation Z. Lad os blive på vores egen sengehalvdel, så lyder det, som om vi alle nok skal blive tilfredse. Ellers kan jeg anbefale en Satisfyer.

Læs mere om:

Læs også

Bliv medlem af femina+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver dig ubegrænset adgang til alt indhold.