
Da Benedikte delte, hvordan hun fik råd til en lejlighed i København, chokerede kommentarerne hende

Er vi virkelig ikke kommet videre? spørger Benedikte Løje Nielsen.
Foto: Liv Latricia Habel/Ritzau Scanpix
Forestil dig, at du i årevis har arbejdet for at tjene dine egne penge. Du har taget en uddannelse, truffet “de rigtige” beslutninger, arbejdet og levet fornuftigt rent økonomisk – og investeret i aktier.
Det var netop de valg, der sidste år gjorde det muligt for 31-årige Benedikte Løje Nielsen at optage et fordelagtigt lån i banken og købe sin egen ejerlejlighed i København.
Et køb, hun er stolt af, ikke mindst fordi hun gennem sit arbejde som forperson for den frivillige interesseorganisation Kvindeøkonomien arbejder for økonomisk ligestilling og dermed er et levende bevis på, at alle kan investere og drage fordele af det.
Forestil dig så også, at du med det samme, du taler offentligt om din egen succeshistorie, bliver beskyldt for at lyve – og for at have fået pengene til lejligheden af din far.
Det var nøjagtigt det, der skete for nylig, da Benedikte Løje Nielsen i forbindelse med TV 2-programmet “Aktier for alle” fortalte om sit lejlighedskøb, hvilket blandt andet blev omtalt i en artikel og video.
– Normalt ignorerer jeg alle kommentarspor. Men det her gjorde mig faktisk vred. Man prøver at inspirere, velvidende at der er et problem med, at kvinder kommer senere i gang med at investere – eller slet ikke kommer i gang. Derfor er det vigtigt at dele de gode historier og gøre fordelene konkrete, fortæller hun til femina.
Hun kalder det “absurd”, at vi tilsyneladende stadig lever i et samfund, hvor det – på trods af en kvindes hårde arbejde – alligevel antages, at en mand må have givet hende pengene.
Benedikte Løje Nielsen
Forperson, Kvindeøkonomienen - en interesseorganisation der kæmper for økonomisk ligestilling.
Leder af strategiprojekter for publlic affairs ved Novo Nordisk.
Desuden ekspert i feminas økonomiske brevkasse.
Spekulationerne
“Aktier for alle”, som hun deltager i, udkom i januar. Et program med det formål at udbrede budskabet om, at aktier – som titlen afslører – er for alle. Det er ikke noget, der er forbeholdt mænd i jakkesæt, og man behøver heller ikke at have en enorm viden på området for at kunne investere, fortæller Benedikte Løje Nielsen.
– Der kan være fordele ved at investere, og jeg delte nogle af mine egne historier om, hvad jeg har fået ud af det. Det satte desværre en hel masse sind i kog.
På internettet bemærkede hun, at løgne og forestillinger om hende som person begyndte at tage form. Spekulationerne handlede blandt andet om, hvad hun mon havde fået med hjemmefra, og hvilken type job hun mon havde, der ville kunne forklare lejlighedskøbet.
– Nogle begyndte at spekulere i mit privatliv. Først handlede det om, at jeg skulle være vokset op i en velhavende familie i Birkerød. I virkeligheden er jeg vokset op i et rækkehus med to forældre, der havde helt almindelige jobs.
Hun blev også kaldt en løgner, modtog beskeder som “fuck dig” og fik at vide, at hun havde udlagt historien ukorrekt. Hun burde holde op med at tale om investeringer, for det var ikke noget, hun havde forstand på, lød det også.
Derefter begyndte en fortælling om, at hun måtte have fået penge af sin far, og hun blev gjort opmærksom på, at der var oprettet en Reddit-tråd om hende.
– Det gik så vidt, at nogen fandt frem til en mand, der deler efternavn med mig. Jeg har ingen relation til den mand, de fandt frem til, overhovedet. Alligevel skrev de, at han havde seks virksomheder, og derfor måtte jeg jo klart have fået penge fra ham. Nogle skrev, at han måske var min far, andre at han måske var min onkel – men de måtte i hvert fald være i familie.
– De nævnte i øvrigt aldrig noget om min mor. Det kunne jo også have været hende, hvis man endelig skulle spekulere. Men jeg har ikke fået penge fra nogen af dem.
Hun fik først og fremmest et chok over, at der overhovedet var blevet oprettet en Reddit-tråd om hende. Hun påpeger dog, at der i samme tråd også blev skrevet gode og konstruktive indlæg, hvor folk diskuterede vigtigheden af, at kvinder investerer.
– Men fokusset på, at jeg umuligt kunne have gjort det selv, overraskede mig. Jeg troede faktisk, vi var videre, siger hun.
Kvinder, penge og investeringer
Kvinder udgør stadig en mindre andel af investorer sammenlignet med mænd, selvom de i stigende grad køber aktier.
Hos Nordnet, en af Danmarks største investeringsplatforme, udgør kvinder 35,9 procent af de danske kunder, ifølge investeringsekspert Helle Snedker.
Ifølge TV 2 er det stadig et fåtal af landets unge kvinder mellem 18 og 29 år, der investerer i aktier og andre værdipapirer. De investerer også en mindre del af deres opsparing sammenlignet med mænd.
Nordeas privatøkonomiske ekspert, Betina Grimstrup, siger til TV 2, at kvinder er mere tilbageholdende og foretrækker at have penge stående på en konto.
Hos Nordnet er formuegabet 83 procent på en gennemsnitlig mandlig og kvindelig investeringskunde. Forskellen er 132 procent, når det handler om pension. Tal fra Danmarks Statistik viser desuden, at løngabet mellem mænd og kvinder er 12,9 procent.
“Var det sket, hvis jeg var en mand?”
Kommentarsporene gjorde Benedikte Løje Nielsen vred. Så vred, at hun på sin egen Instagram-profil delte en video, hvor hun fortalte om situationen.
“Det er vildt, at det er utænkeligt, at jeg har kunne gøre dette for mine egne penge (spoiler: hvilket jeg har),” skriver hun blandt andet i opslaget.
Men hvorfor ikke bare ignorere de forkerte og provokerende kommentarer, som hun er stødt på efter at tale højt om sine egne erfaringer med investeringer?
Det er der en god grund til, forklarer hun.
– Vi er nødt til at have fokus på, at vi stadig bliver behandlet ulige, når vi stiller os frem. Der er et problem med den måde, kvinder, der står frem i medierne, bliver talt til på. Og der er et problem med forestillingen om, at den eneste måde, jeg kan have været økonomisk ansvarlig på, er ved at have fået hjælp af min far, siger hun og fortsætter:
– Når kvinder stiller sig frem og taler om økonomisk selvstændighed og frihed til at træffe egne beslutninger, sætter det stadig en masse sind i kog. Det er overraskende – og også lidt trættende. Er vi virkelig ikke kommet videre?
Hun ved ikke, om der findes en direkte mandlig pendant til hende, der også har stillet sig frem i medierne, men hun tror, at reaktionerne havde været helt anderledes, hvis hun havde været en mand.
– Det er voldsomt, at man skal stille sig op og forsvare sig selv på den måde for at inspirere andre til at investere og få mere ud af deres penge, slutter hun.

Læs mere om:


