Mode

Makeover: Klassisk og funky

af Birgit Axelsen og Kirsten Holst 15. oktober 2014
Foto: Stig Lerche
47-årige Annette klæder sig efter sit humør og har ikke den samme stil to dage i træk. Annette savner overblik og tip til, hvordan hun får rettet stilen ind. FEMINAs stylist råder Annette til at gå skabet igennem for at se, hvordan tøjet kan bruges på flere måder. Tøj, der kan kombineres, er et hit, og med bestemte smykker, sko og støvler kan Annette nemt vælge mellem et 100 procent funky look, et klassisk look og en kombi. Annette er glad for tøj med print, og det skal hun endelig holde fast i, for det kan kombineres på mange måder.
NAVN: Annette Christiansen. ALDER: 47 år. BOPÆL: Hjallerup. BØRN: To drenge på 16 og 17 år. JOB & UDDANNELSE: Sekretær i Royal Greenland. STIL: Kan lide meget forskelligt og mangler overblik. HØJDE: 167 cm. VÆGT: 54 kilo. TØJSTØRRELSE: 36. ANNETTE SKAL FREMHÆVE: Sin slanke figur, og hun kan bære både det tætsiddende og det lidt baggy snit. ANNETTES PROBLEM: Kunne godt tænke sig at være mere trendy i stilen.   Farver og glans Annette har kraftigt hår med let fald og rester af brune reflekser. Line fra Stuhr farver håret i varmere og dybere brune nuancer. Der klippes kort pagelængde med skrånende længder foran og kortere nakkeparti og pandehår. Der fønnes over rundbørste, og frisuren får beskyttende stylingspray.   Frisøren anbefaler Håret får max volumen, når du afslutter føntørringen med kold luft.   SE FLERE FLOTTE FORANDRINGER   Makeupråd Annette bruger sjældent makeup, men passer sin hud fint. Helle fra Clarins anbefaler at supplere med en serum morgen og aften. Som ”foundation” bruges en let dækkende BB-creme. Brynene børstes med brun farve, inden øjenmakeuppen lægges med lys rosa-beige basisskygge på hele låget, dark chocolate i globelinjen og brun-violet skygge yderst på låget. Helle børster farverne soft med en pensel, og tegner tre fjerdedele ind langs vippekanterne med skiffergrøn kohlblyant, inden mascara afslutter øjenmakeuppen. Til sidst rouge på kinderne og rosa-pink gloss på læberne.   De 5 bedste til Annette fra Clarins 1. BB Cream 02 Medium SPF 25, 260 kr. 2. Clarins Instant Concealer 02 Medium, 15 ml koster 195 kr. 3. Smokey Plum 17- og Golden Rose 04-monoøjenskygger er et perfekt makkerpar, 150 kr. pr. stk. 4. Eyebrow Palette Pro Kit til i alt 350 kr. 5. Instant Light Natural Lip Perfector i Candy Shimmer 05, 145 kr.   3 gode tip 1. Bland gerne print, men hold en rød tråd. 2. Lad dine sko og støvler lægge linjen for dagens look. 3. Gør din stil mere moderne med kontraster.  
  Adresseliste Hår: Salon Stuhr, tlf. 4585 9912.  Makeup: Clarins, tlf. 4499 9099. Tøj, sko og tilbehør fra Graumann, tlf. 3510 2844, graumanndesign.com, Erbs Denmark, erbs.denmark.dk, Pulz Jeans, tlf. 7698 1153, Fransa, tlf. 6315 8515, Pilgrim, tlf. 6333 3333, pilgrim.dk, Louise Kragh, tlf. 2513 6681, louisekragh.dk, By Malene Birger, tlf. 3326 9630, bymalenebirger.com, Sneaky Fox, tlf. 3254 5515, sneakyfox.dk, Pavement, tlf. 8619 7949, Freequent, tlf. 7070 1119, Epice, tlf. 3312 1343, epicedesign.com, Pernille Corydon, tlf. 2475 0880, Masai, tlf. 3332 2333, Plus Fine, tlf. 7022 0701, Stine A, tlf. 6165 9132, Gestuz, tlf. 6010 8214, Nümph, tlf. 7631 4300, numph.dk, Nanna Schou, tlf. 2011 8349, Saint Tropez, tlf. 4970 7600, sainttropez.dk, Ichi, tlf. 7943 3300, ichi.biz, Sofie Schnoor, tlf. 7020 9398, sofie-schnoor.com, Emilie Hagen, emiliehagen.com, og Black Lily, tlf. 8749 3949, blacklily.dk Ingen af de nævnte firmaer kan garantere, at det anvendte stadig findes i butikkerne.