Tirsdag, 19. februar 2019 - 7:51 - af Camilla Skøtt og MetteMaje Skøtt
HER BOR
Jane Friis, 37 år, med kæresten Sune og børnene Alexander på 10, Emma på 11 og Viktor på 7 år. Jane arbejder med grafik og marketing.
BOLIG
Lejet hus fra 1960’erne i to plan med kælder. Huset ligger i Aarhus V.
AREAL
123 kvm.
Jane Friis flyttede ind i det 123 kvadratmeter store hus i Aarhus med sine to drenge for fire år siden. Og nu bor hendes kæreste, Sune, og hans datter også i huset. Så indimellem føles det lidt tæt, men det er også rart og hyggeligt.
Huset er lejet, så der er mange ting, Jane ikke kan lave om, selv om hun gerne ville. Alligevel støder man på hendes kreative og personlige løsninger i alle rum. I en vindueskarm står et par lysestager, hun selv har sat sammen af gamle glas. Og i køkkenet har hun malet lågerne grønne og sat nye greb på dem.
– Køkkenet er lille, men det fungerer godt. Og efter jeg har malet det og forlænget bordpladen, er her blevet så fint, siger Jane.
Hun fortæller, at hun altid har interesseret sig for indretning, så det er naturligt for hende hele tiden at lave lidt om. På et tidspunkt gav hendes ældste søn hende dog forbud mod at flytte mere om på hans værelse, fortæller Jane grinende.
Hun har også præsteret at male soveværelset i rosa. Det synes Sune nu var for meget af det gode, så det blev hurtigt lavet om. Men Jane er heldigvis glad for at få modspil og have en at dele sine idéer med. Og så gider han godt at tage med hende, når hun går på jagt efter genbrugsguld.
– Jeg stresser af ved at gå i genbrugsbutikker og finde sjove ting. Men her står dog også nyere ting, for huset skal jo bruges af alle, fortæller Jane og kigger på sine moderne spisestole fra Ilva.
– De er praktiske og gode at sidde i, men stilen er ikke mit førstevalg. Men pyt med det, så længe alle er glade, siger hun.
KOM MED INDENFOR I VILLAEN I GALLERIET HERUNDER
Galleri: En villa fyldt med gode idéer
Huset i Aarhus V er fra 1960’erne og forsynet med store vinduer, der slipper masser af lys ind i stuen.
Selv om stuen ikke er stor, er den præcis så hyggelig og rar at være i, som Jane gerne vil have. Hun har malet væggen bag sofaen en støvet beige nuance for at markere den del af rummet
Lysestagerne i vindueskarmen er hjemmelavede af gammelt glas fra blandt andet lamper.
Et stort spejl på gulvet for enden af spisebordet reflekterer lyset og får stuen til at virke lidt større, end den er. Spejlet er fra Nordal, og stolene er fra Ilva.
Dagens buket i en af de mange smukke vaser, som Jane har fundet brugt.
Jane har malet lågerne i køkkenet en varm støvet grøn og sat nye greb på lågerne. Bordpladen har hun forlænget, så den fortsætter over radiatoren under vinduet.
Jane blander forskellige kønne stel fra bl.a. Royal Copenhagen og har adskillige dekorative skærebrætter stående fremme.
Parrets soveværelse er indrettet hyggeligt med bløde puder, polstret sengegavl og mættede farver.