Annonce
Mode
16. december 2025

Stine og Rikke sprang ud som selvstændige for 25 år siden med hver deres 3-årige på armen: "Det var super modigt"

Et partnerskab, et venskab og et univers bygget på gensidig respekt, fælles værdier og omsorg for kvindelivets mange faser.
Af: Aida Hasic
Stine Skjoldborg og Rikke Rasmussen.

Stine Skjoldborg og Rikke Rasmussen.

Foto: moshi moshi

I 25 år har Stine Skjoldborg og Rikke Rasmussen stået side om side hos det danske brand moshi moshi mind - som kollegaer, veninder og livsvidner.

I år kan de fejre 25 års jubilæum med moshi moshi mind, og her deler de tanker om samarbejdet, der har holdt i et kvart århundrede, om kvindelivets udvikling og om jubilæumskollektionen med ni udvalgte styles, som har levet og stadig lever i moshi moshi mind-universet.

I har været partnere og veninder i 25 år. Hvad er hemmeligheden bag et samarbejde, der holder så længe?

Vi er sikre på, at hemmeligheden ligger i den gensidige respekt, at vi kan supplere hinanden og har tillid til den anden. At vi årligt tjekker ind og holder status, hvordan det går, om vi er glade, og hvad der ellers kunne være at drømme eller bump. Og at vi kan grine og græde sammen. Vi deler stadig retning og værdier, og vi kender hinandens styrker og sjæle.

Når I ser tilbage, hvad var det modigste valg, I tog, da I startede moshi moshi mind i 2001?

Uden vi tænkte så meget over det på daværende tidspunkt, var det bare super modigt i sig selv at springe ud som selvstændige med hvert sin 3-årige - og ingen garanti for succes og fast indtægt.

Annonce

Kvindelivet har forandret sig markant de sidste 25 år. Hvilken udvikling har haft størst betydning for jer og jeres univers?

Kvindelivet har fået en større stemme, og det er meget i tråd med vores moshi moshi mind univers, at vi, kvinder har brug for et åndehul i hverdagen og blive mødt blødt og omsorgsfuldt, at selvomsorg fylder mere, og at det er blevet ”moderne” at passe på sig selv og kvindelivets forskellige faser er betydningsfulde.

Men også at vi er begyndt at se blidere på os selv, at vi kvinder har brug for nærvær gennem eksempelvis yoga, pilates og åndedrættet på en ikke præstationsagtig måde, men med langt større omsorg for sig selv, vores krop og det sind, der bærer vores liv. At det er blevet mere acceptabelt at dyrke de indre værdier.

Annonce

I lancerer en jubilæumskollektion, der hylder mennesker, der har inspireret jer. Hvad betyder denne kollektion for jer, og har I en personlig favorit blandt de 9 designs?

Vi har set tilbage på de styles, der har haft en betydning for os selv og vores kunder, og så har vi set nærmere på de styles, vi bliver ved med at vende tilbage i forskellige varianter. Stine glæder sig virkelig meget til vores 'affirmations tee', hvor vi har samlet 25 skønne citater, som vi har brugt gennem tiden. Rikke kommer til at leve hele sommeren i 'Gaia'-shirt og 'Moon' bukserne i den ecru, grå og brune stribe.

Annonce

Det har været meget rørende at fotografere et udvalg af de personer, som har haft en betydning for os og vores virksomhed i netop denne kollektion.

Når I ser fremad: Hvad drømmer I om de næste 25 år - både som kvinder og som virksomhed?

At kvinder i langt højere grad giver sig selv lov til at være blidere og kærligere mod sig selv, at kvinder klæder sig blødt, rart og med en større frihed, og at kvinder prioriterer nærvær, sundhed, selvomsorg og træffer meningsfulde valg for os selv.

Nedenfor kan du se de ni særlige design, som er lavet i forbindelse med jubilæet.

https://imgix.femina.dk/2025-12-15/11659_25RuthKnitVneck_BlackEcru-%281%29.jpg

Foto: PR

https://imgix.femina.dk/2025-12-15/11722_25EdenDressStripe_EcruDarkBrownWhite.jpg

Foto: PR

https://imgix.femina.dk/2025-12-15/11727_25BetterSweat_DarkBrownEcru.jpg

Foto: PR

https://imgix.femina.dk/2025-12-15/11724_TogetherTee_EcruMoonlessNight.jpg

Foto: PR

https://imgix.femina.dk/2025-12-15/11719_25CleanShirtStripe_EcruDarkBrownWhite.jpg

Foto: PR

https://imgix.femina.dk/2025-12-15/11720_MoonPantsStripe_EcruDarkBrownWhite.jpg

Foto: PR

https://imgix.femina.dk/2025-12-15/11659_25RuthKnitVneck_BlackEcru_b.jpg

Foto: PR

https://imgix.femina.dk/2025-12-15/11721_25AthenaShirtdressStripe_EcruDarkBrownWhite.jpg
https://imgix.femina.dk/2025-12-15/11723_25MyPouchStripe_EcruDarkBrownWhite.jpg

Foto: PR

Annonce

Læs mere om:

Annonce

Læs også

Bliv medlem af femina+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver dig ubegrænset adgang til alt indhold.