
‘Exit’ møder ‘Lilyhammer’ i ny norsk milliardærserie på Netflix
Foto: Netflix
Det er måske ikke alle, der ved det, men Netflix’ allerførste originalserie var norske Lilyhammer fra 2012. ‘Lilyhammer’ er skabt af Anne Bjørnstad og Eilif Skodvin, og netop de to står også bag den nye norske Netflix-serie ‘Milliardærøen’.
Serien handler om den nådesløse ejer af en norsk fiskefarm, der har planer om et fjendtligt opkøb af den lokale rival, så hendes virksomhed kan blive verdens største lakseproducent.
Og det tyder ikke just på, at det går stille for sig i lakseopdrætsindustrien hos vores naboer mod nord.
På rollelisten finder man blandt andre de norske stjerner Trine Wiggen, Bjarne Brøndbo, Ragne Grande og Svein Roger Karlsen.
‘Milliardærøen’ får premiere 12. september på Netflix.

Læs mere om:
Udvalgt indhold

Sådan får du flere venner: Flere misforstår, hvad der egentlig er vigtigst

Sidnana er “villig til at prøve alt” for at blive endeligt fri for menstruel migræne: “Jeg vil bare have nogenlunde livskvalitet”
