
Maren Uthaug: "Min hjerne sprang i luften på hver anden side af denne bog"

Fra “Tender is the Flesh” til “Hvis dette er et menneske” – Maren Uthaug deler sine læseoplevelser.
Foto: Jørn H.Moen
Der findes bøger, man bærer med sig hele livet og andre, der bare ryger med i kufferten.
I denne uge fortæller Maren Uthaug om fire bøger, der har betydet noget særligt for hende.
Maren Uthaug
Forfatter og tegner.
Hun er kendt fot bøgerne ”En lykkelig slutning”, ”88 procent” og ”11 procent” samt hendes humoristiske tegninger.
Aktuel med bogen ”Sådan overlever du at have en teenager – 100 gode tricks. I krig og kærlighed gælder alle kneb”. Er udkommet på Gyldendal.
Hvilken bog har betydet noget særligt for dig?
Det har ”Hvis dette er et menneske” af Primo Levi. Den er en refleksion over hans tid i koncentrationslejr under Anden Verdenskrig. Hvor han både undersøger, hvornår offer og bøddel holder op med at være mennesker. Det er hård læsning, men den er nøgtern og vildt interessant.
Hvis dette er et menneske, Primo Levi, 1956
Hvilken bog har du følt dig særligt spejlet af?

Tender is the Flesh, Augustina Bazterrica, 2020
Foto: Pushkin Press
”Tender is the flesh” af Augustina Bazterrica. Den handler om, at vi har slået alle dyr ihjel på grund af en virus, så nu opdrætter vi mennesker til at spise i stedet. Min hjerne sprang i luften på hver anden side af denne bog.
Den er alt jeg ønsker mig af litteratur. Hvorfor ingen danske forlag har oversat den til dansk, er mig en kæmpe gåde. Den er fabelagtig. Så vild og kompromisløs. Det er den seneste bog, der har rykket mig ud af min comfortzone. Det, den spejlede, var først og fremmest mit eget hykleri. Alt det, jeg accepterer, for at tilfredsstille mine egne behov.
Tender is the Flesh, Augustina Bazterrica, 2020
Hvilken bog ville du tage med i feriekufferten?
Lars Myttings serie om Søsterklokkerne. Jeg er lidt en sucker for norske slægtsromaner, der foregår i små bygder, hvor det er koldt, og elven fryser til, og alt hvad præsten siger er vigtigt. Og denne her trilogi har det hele. Jeg elsker karaktererne, der er myter og måske lidt magi. Og da jeg var færdig med trilogien, var jeg pludselig blevet meget klogere på både nazisme og stavkirker.
Søsterklokkerne, Lars Mytting, 2019
Hvad var din seneste store læseoplevelse?

I Hate Men, Pauline Harmange, 2022
Foto: Fourth Estate Ltd
Det var ”I Hate Men” af Pauline Harmange. Bogen, som den franske regering forsøgte at få stoppet inden udgivelse. Til trods for sin ikke helt så diskret mandefjendske titel har bogen en meget sober og valid pointe. Som handler om, at vi skal holde op med at pakke mænds patriarkalske shit ind i vat og pege direkte og tydeligt på det. Før vi får en fælles erkendelse af, hvad der reelt foregår, får vi det aldrig ændret. Derudover er den virkelig underholdende.
I Hate Men, Pauline Harmange, 2022




