Annonce
Kærlighed og sex
27. november 2025

Kvinder kommer til parterapeut og er vrede på deres mænd. Men ofte er grunden en helt anden, end de tror

I sine fyrre år som parterapeut har Sissel Gran ofte hørt kvinder klage over mænds manglende bidrag i hjemmet. Men først når han bliver en "god" mand, forstår kvinden, hvad hun egentlig savner.
Af: Malin H. Haugan
sissel gran

I terapirummet møder psykologen det igen og igen. Manden er blevet en “god mand” - men kvinden er stadig ikke tilfreds.

Foto: Astrid Waller

- Der har været mange kvinder på mit kontor, som er vrede på deres mænd. Men hvorfor er de så vrede?

Sådan siger den anerkendte psykolog Sissel Gran på hendes hjemmekontor, hvor vi skal tale om podcasten 'Kærlighedens kaos'.

Vil du læse videre?
Få adgang til artiklen med femina+, og få fuld adgang til stærke perspektiver og inspirerende indhold - for kvinder med noget på hjerte.

Vælg dit abonnement

Allerede medlem?

Annonce

Læs også

Bliv medlem af femina+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver dig ubegrænset adgang til alt indhold.