Annonce
Familieliv
10. november 2025

Maren Uthaug har overlevet tre teenagedøtre: “Man går fra at være verdens bedste til at være en nar”

Forfatter og tegner Maren Uthaug har skrevet en humoristisk overlevelsesguide til livet med teenagere til forældre, der pludselig går fra at være helgen til at være håbløs.
Af: Julie Voldby
maren

Maren Uthaug har skrevet en overlevelsesguide til forældre med teenagere. Særligt ét råd holder hun ekstra meget af.

Foto: Sara Galbiati

De første år som nybagte forældre kan være krævende. Nattesøvnen ødelægges, parforholdet udfordres og alenetid passerer lige så sjældent som Halleys komet. Eller sådan kan det i hvert fald føles.

Men alt i forældreskabet er som bekendt en fase – og bedst som man er kommet sig over de hårde år med små børn, så venter en anden, men potentielt lige så udfordrende fase: Teenagefasen.

Teenagere er nemlig som heste. “De kan lugte angst, usikkerhed og laden-som-om på lang afstand, og så sparker de dig i hovedet med fuckfingre og grimme ord. Eller hører nul procent af det, du siger.“

Sådan skriver forfatter og tegner Maren Uthaug i sin netop udgivne bog ‘Sådan overlever du at have en teenager’. Bogen består af hundrede tricks med tilhørende stribetegninger, der er inspireret af Marens erfaringer og eget liv som mor til tre døtre, der i dag er 17, 20 og 23 år.

Selvom døtrenes teenageår stadig står skræmmende friskt i Marens hukommelse, så husker hun også, hvilken fuldstændig rædselsfuld teenager hun selv var.

– Jeg havde ingen respekt for regler eller grænser overhovedet. Jeg kravlede ud af vinduet og cyklede igennem skoven om natten for at komme ind på natklub, selvom jeg havde fået at vide, at jeg ikke måtte.

Hvordan ville du reagere, hvis dine døtre gjorde det samme?

– I udgangspunktet ingenting. Jeg ved, hvor meget jeg selv løj, og jeg har en fornemmelse af, at jeg kender de fleste tricks. Derfor er jeg grundlæggende skeptisk over for deres historier. Men jeg stopper dem ikke i det, fordi jeg ved, at det kan jeg ikke.

– Jeg er heller ikke interesseret i at skabe mennesker, som ikke følger deres eget instinkt, lyst, behov eller mavefornemmelse. Jeg vil hellere have et barn med en grim tatovering, end en der nøler og ikke tør kaste sig ud i livet.

– …Så der er nogle virkelig grimme tatoveringer imellem.

Vil du læse videre?
Få adgang til artiklen med femina+, og få fuld adgang til stærke perspektiver og inspirerende indhold - for kvinder med noget på hjerte.

Vælg dit abonnement

Allerede medlem?

Læs mere om:

Annonce

Læs også

Bliv medlem af femina+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver dig ubegrænset adgang til alt indhold.