Annonce
Mental sundhed
10. oktober 2025

Silke lever med to diagnoser: "Jeg kunne lære koderne og spille normal”

Silke Ena Svare Arbo fik at vide, at hun var for klog til at være autist og for stille til at have ADHD. Hun havde begge diagnoser, og i dag har hun fundet en måde at leve med dem på.
Af: Tine Sejbæk, Christina Bølling
Silke Ena Svare Arbo

Silke Ena Svare Arbo fik først diagnoser som teenager. Læs, hvordan hun lever med autisme og ADHD og finder sin egen balance i hverdagen.

Foto: Mew

Ingen overvejede autisme, fordi jeg var pige, siger Silke Ena Svare Arbo, der følte sig som en alien på sin egen planet, men fik at vide, at hun var for klog til at være autist og for stille til at have ADHD. Efter tredje forsøg på udredning fik hun endelig en diagnose: Autisme. Og det var ikke psykiaterne og psykologerne, der fandt ud af det, men en kvinde, der selv havde autisme.

– Hun prikkede mig på skulderen og sagde: ”Jeg ved godt, hvordan du har det”. Da jeg fik diagnosen i 2016, var det en kæmpelettelse, fortæller Silke, som har følt sig anderledes så langt tilbage, hun kan huske.

Vil du læse videre?
Få adgang til artiklen med femina+, og få fuld adgang til stærke perspektiver og inspirerende indhold - for kvinder med noget på hjerte.

Vælg dit abonnement

Allerede medlem?

Læs mere om:

Annonce

Læs også

Bliv medlem af femina+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver dig ubegrænset adgang til alt indhold.