Mode
15. juli 2025

Bryder Kate Middleton royal etikette med sin overraskende taske til Wimbledon?

Tasken er markant anderledes end det Hertuginden af Cambridge normalt har med sig.
Af: Rose Maria Behavý
Wimbledon

Prinsesse Kate i bedste Wimbledon-stil.

Foto: Toby Melville/Reuters/Ritzau Scanpix

Sommer er lig med to ting: Tour de France og Wimbledon.

Sidstnævnte er et kendistrækplaster af dimensioner, og vanen tro, støtter det engelske kongehus også op om kampen om guldet på de okkerfarvede grusbaner på All England Lawn Tennis and Croquet Club.

Prinsen og prinsessen af Cambridge, Prins William og Prinsesse Kate, samt deres børn var også med til at heppe, og bemærkelsesværdigt som altid, var prinsessens outfit.

Prinsesse Kate bar i bedste Wimbledon-stil et råhvidt sæt fra Self Portrait bestående af en kortærmet, taljeret jakke med bælte i taljen, og en dertilhørende plisseret midi-nederdel - måske et nik til kvindernes typiske plisserede Wimbledon skorts.

Det, der var værd at bemærke, var, at sættet var en tro kopi af det look prinsessen bar til selvsamme begivenhed i 2023 – dengang blot i sart limegrønt.

Men det var ikke alt. Prinsessen af Cambridge bar nemlig en taske, der var atypisk i forhold til de tasker, hun normalt har med sig til lignende begivenheder. Kutymen er, at hun bærer en meget lille håndtaske eller en clutch (en tradition, hendes svigermor, Prinsesse Diana, startede), men til Wimbledon-begivenheden i år havde Kate en større flettet taske med sig over armen.

En etikette-ekspert udtalte sig i 2017 til mediet Good Housekeeping, at prinsessen oftest har en clutch med sig, når hun har royale pligter, så hun undgår et akavet øjeblik, hvor en håndtaske kommer i vejen, når hun skal hilse på folk. Dertil er det sjældent, at vi ser medlemmer af den kongelige familie med “afslappede” tasker, som en flettet håndtaske kan kategoriseres som, da den er mindre formel end eksempelvis nydelige clutches eller små håndtasker.

Det synes dog ikke at være en udfordring for prinsessen at jonglere en større håndtaske og give hånd og overrække trofæer til Wimbledon - tasken var nemlig slet ikke med hende, da hun gik på plænen for at lykønske Iga Swiatek, der vandt over den amerikanske tennisspiller Amanda Anisimova.

Lyt til 'Bachelorette'-podcasten ‘EJ EJ EJ!’ hver fredag der, hvor du normalt finder dine podcasts - eller herunder.

Læs mere om:

Læs også

Bliv medlem af femina+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver dig ubegrænset adgang til alt indhold.