Liv
20. juni 2025

De fleste forældre har gjort noget, de fortryder. For Anna Mejlhede er der en særlig ting

Hvad sker der, når mor vil have rigide rammer i en farlig verden, mens barnet vil udforske tilværelsens undere? Forfatter Anna Mejlhede har skrevet en roman om den brudte relation imellem en mor og hendes datter. Angsten for at miste den relation er noget, hun selv kender til.
Af: Thora Bruun Makita
Anna Mejlhede

Foto: Andreas Bang Kirkegaard

Har du nogensinde kigget op på stjernerne og tænkt på, hvad det hele er for noget? Har du undret dig over, hvad tiden er, og hvordan atomerne og partiklerne inde i din krop fungerer? Om der findes flere måder at forstå virkelighed på? Anna Mejlhede har i hvert fald undret sig. Hun er SØNDAGs brevkasseredaktør, forfatter og tidligere sognepræst.

Hendes nye roman, ”Lyset over Nordens Plads”, kredser netop om naturvidenskabelige spørgsmål, vores vilde verden og det, der kan være svært at forstå, men bogen handler også om det helt nære, om vores relationer og om tætte bånd, der brydes.

Vil du læse videre?
Få adgang til artiklen med femina+, og få fuld adgang til stærke perspektiver og inspirerende indhold - for kvinder med noget på hjerte.

Vælg dit abonnement

Allerede medlem?

Læs mere om:

Læs også

Bliv medlem af femina+

Du skal være medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver dig ubegrænset adgang til alt indhold.