
Flere mistrives på grund af skilsmisse: "Det er en bemærkelsesværdig udvikling"

Det kan bl.a. være en hjælp, at man er åben om, at man skal skilles over for sin leder og sine nærmeste kollegaer, fortæller Camilla Thind Sunesen, der er udviklingsdirektør i Danica.
Foto: Danica / PR
Antallet af skilsmisser i Danmark har i de senere år ligget på et relativt stabilt niveau, der sidste år lød på knap 13.000.
Alligevel oplever flere danskere mistrivsel i relation til skilsmisse.
Det oplyser pensions- og forsikringsselskabet Danica, hvor flere hundredetusinde danskere har deres sundhedsforsikringer og bl.a. kan få hjælp til psykologsamtaler og familierådgivning.
Fra at hver tiende kunde mistrivedes på grund af en skilsmisse i 2023, er tallet steget til næsten hver tredje kunde i 2025.
Det er en bemærkelsesværdig udvikling, lyder det fra Camilla Thind Sunesen, der er udviklingsdirektør i Danica. Ifølge hende er der ikke noget enkelt svar på hvorfor.
– Det er altid komplekst, når vi taler om årsagerne til mistrivsel. I nogle tilfælde er skilsmissen den udløsende faktor for, at man får behov for professionel hjælp. Andre gange er der mere på spil. Måske har man mistet sit job og er siden blevet skilt, og så føler man, at verden ramler.
Vi tør i højere grad tale om skilsmissens pris
Der har i flere år været fokus på, at vores arbejdsliv kan udløse stress. Camilla Thind Sunesen fornemmer, at der nu er større accept af også at tale om, hvilken rolle privatlivet spiller.
– Vi tør nok i højere grad tale højt om, hvor hårdt en skilsmisse rammer os, fordi drømmen om en kernefamilie er gået i stykker. Mange af dem vi taler med oplever det som en livskrise, der fjerner fundamentet under en.
Samtidig med at man er personligt berørt af en skilsmisse, kæmper mange også med bekymringer for deres børn, lyder det fra Camilla Thind Sunesen.
– Vi hører meget om, hvor skidt det er for vores børn, at vi bliver skilt i medierne. Jo mere du fortæller en mor og en far, som går fra hinanden, at det ikke er godt for barnet, jo mere skyld lægger du på dem, siger hun.
Endelig lader sociale medier også til at spille en større rolle for, hvem og hvad vi spejler os i, ifølge rådgivningen i Danica.
– Mange af dem vi møder er præget af de glansbilleder om en kernefamilie, der er på sociale medier. Det ideal er også stadig meget tydeligt tegnet op i medierne, selvom vi også taler om, at der er mange andre familieformer. Det kan være hårdt at bryde med de forventninger, man selv har, og som man oplever, at andre har.
Vil du læse videre?
Få adgang til artiklen med femina+, og få fuld adgang til stærke perspektiver og inspirerende indhold - for kvinder med noget på hjerte.
Vælg dit abonnementAllerede medlem?
Læs mere om:

