Rundt omkring i Hovedstaden kan man spotte statuer af nogle af Danmarkshistoriens mest interessante karakterer. På Rådhuspladsen kan man få øjenkontakt med H. C. Andersen, og midt på Amalienborg Slotsplads sidder Kong Frederik V på hesteryg.
Ifølge KøbenhavnLIV kan borgere i Frederiksberg Kommune snart også nyde synet af en statue af Irmapigen, som i over 100 år var symbolet på dagligvarebutikken Irma.
Det var tidligere direktør for Irma-kæden, Alfred Josefsen, der henvendte sig til Frederiksberg Kommune med idéen om at rejse en statue af Irmapigen i den københavnske bydel, hvor man må antage, hun især har været savnet, siden de sidste blå facader blev taget ned i 2024.
Et flertal i miljø- og trafikudvalget i Frederiksberg Kommune godkendte kort efter idéen. Overraskende nok var det Det Konservative Folkeparti, der stemte imod.
Statuen skal finansieres af fonde og placeres foran SuperBrugsen på Gammel Kongevej 64. Her ligger Irma-flisen allerede, da en af landets største Irma-butikker lå på adressen, inden Coop lukkede kæden.
Irmastatuen skal udføres i bronze og opstilles på en granitsokkel. Den forventes at blive mellem 200 og 220 centimeter.
I miljø- og trafikudvalget glæder de sig over en statue af en kvinde i bybilledet.
– Vi har for få statuer i bybilledet – især af kvinder. Så jeg hilser initiativet velkommen, siger Formand for miljø- og trafikudvalget i Frederiksberg Kommune, Jan E. Jørgensen til KøbenhavnLIV.
Selvom kommunens kvinder nok havde håbet, at den næste statue i byen ville være af en levende kvinde, må man give kommunen point for at prøve. Man må tage, hvad man kan få.
Lyt til 'Bachelorette'-podcasten ‘EJ EJ EJ!’ hver fredag der, hvor du normalt finder dine podcasts - eller herunder.