Annonce
Underholdning
18. januar 2013

X Factor: SÄdan er det gÄet for Thomas, Annelouise og Ida

LÊs om, hvordan det er gÄet med musikken for de tre tidligere X Factor-deltagere Ida, Thomas og Annelouise
Af: Mia Qvist Scheelsbeck
x factor ida

Foto: Sif Meincke

Rigtig mange danskere sidder hver fredag klar foran fjernsynet, nÄr X Factor uge efter uge forarger og imponerer bÄde dommere og seere.

Men hvad sker der med de deltagere, der gÄr hele vejen gennem programmet og kommer i top tre, nÄr det hele er slut?

FEMINA har talt med tre tidligere X Factor -deltagere for at se, hvordan det er gÄet dem efter kameraerne slukkede, og danskerne mistede interessen for dem.

https://imgix.femina.dk/legacy/media/c64307bfef30498d8d1990d276f7736c.jpg

Thomas Ring, 32 Är, vinder af X Factor, sÊson 3, 2010.
Han udgav albummet 'Wrong Side Of The Daylight' i 2011 og er til forÄret aktuel med sit andet album. Han arbejder pÄ deltid som folkeskolelÊrer.

Da han stillede op i X Factor havde han arbejdet med sin egen musik i seks Är og var endda ved at forhandle om en kontrakt med et pladeselskab. Programmet gav ham selvtillid, og han er ikke lÊngere nervÞs for at stÄ pÄ en scene. X factor gav ham skubbet til i endnu hÞjere grad at leve af musik.

Annonce

- Jeg er den fÞrste X Factor-vinder, som pladeselskabet har skrevet kontrakt med om ogsÄ at udgive album nummer to. Uden X Factor havde jeg nok stadig lavet musik, men jeg havde helt sikkert ikke vÊret sÄ langt og ikke haft den selvtillid. Lige nu fÞler jeg, at jeg befinder mig et rigtig godt sted. Jeg tÊnker ikke pÄ mig selv som en stjerne, men som en dygtig sanger og sangskriver. Jeg kan leve af det, men arbejder stadig som lÊrer to gange om ugen. Det gÞr jeg udelukkende, fordi jeg ikke kan lade vÊre. Mine elever giver mig utrolig meget, og det er en god modvÊgt til musikken, hvor alt handler om mig, mig, mig, forklarer han til FEMINA i denne uge.

X Factor-dommer Ida Corr har en yngre fodboldkĂŠreste. LĂŠs her, hvordan hun mĂždte ham.

https://imgix.femina.dk/legacy/media/dbc32dd90516429eac17094cfd893fa8.jpg

Annelouise SÞrensen, 33 Är, nr. to i sÊson 4, 2011.
Hun arbejder stadig som tekstforfatter og oversÊtter i sin egen virksomhed, og til forÄret er hun aktuel med sit fÞrste album 'KÞ pÄ Himalaya'. Hun har selv skrevet bÄde musik og tekster, og hun tror ikke pÄ, hun havde kastet sig ud i det projekt uden X Factor.

Annonce

- Som deltager bliver du tilbudt en vild uddannelse, lÊrer en masse om dig selv og dine evner som sanger. Noget af det vigtigste, jeg har fÄet ud af at medvirke i x factor, er, at jeg har fÄet langt stÞrre tillid til mit eget talent. X Factor gÞr dig dog ikke til stjerne, selv om det er det, tilrettelÊggerne gerne vil have dig til at tro pÄ.
X factor er jo et underholdningsprogram, og for at skabe underholdning vil de gerne have deltagerne til at sige: 'Det her er det stÞrste, der er sket i mit liv.' I virkeligheden er det fÞrst det, der sker bagefter, der har potentiale til at blive det stÞrste. I det Þjeblik kameraerne slukkes, mÄ du arbejde lige sÄ hÄrdt som alle andre, der prÞver at etablere sig, siger Annelouise til FEMINA i denne uge.

X Factor-dommer Ida Corr har kun haft ét job i sit liv. LÊs her, hvordan det kan lade sig gÞre.

https://imgix.femina.dk/legacy/media/09d22a4032184d96beb9f898ba7b85be.jpg

Ida Østergaard Madsen, 18 Är, vinder af X Factor, sÊson 5, 2012.
Ida er flyttet fra Jylland til KÞbenhavn, hvor hun lige nu arbejder pÄ det album, der udkommer til forÄret/sommeren. Idahar taget orlov fra skolen og er faktisk ikke bange for at floppe. For sÄ lÊnge hun selv stadig er glad for processen, vil hun ikke fortryde noget.

Annonce

- At medvirke i X Factor har givet mig et kÊmpestort netvÊrk i musikbranchen og en rigtig god pladekontrakt. Jeg er flyttet til KÞbenhavn og har fÄet en lejlighed med hjemmestudie, sÄ jeg har mulighed for at arbejde pÄ materialet til min plade hver dag. NÄr jeg tÊnker tilbage, synes jeg, jeg mentalt har
gennemgÄet en stor udvikling, siden x factor startede. Jeg er blevet meget mere mÄlrettet og har ogsÄ lÊrt meget af at arbejde sammen med sÄ mange forskellige mennesker, forklarer Ida.

Annonce

LĂŠs mere om:

Annonce

LÊs ogsÄ

Bliv medlem af femina+

Du skal vÊre medlem for at gemme denne artikel. Medlemskabet giver dig ubegrÊnset adgang til alt indhold.