makeover
Mode

Makeover: Klassisk og cool stil til Bente

af Birgit Axelsen og Kirsten Holst 22. september 2015
Foto: Heidi Maxmiling
Bente elsker den klassiske tøjstil og kan godt lide at være feminin i kjole og nederdel, men ofte ender hun med de lidt for sikre valg. Med fokus på farven blå, tilsat trendy elementer som poncho, frynser og støvletter, kan Bente beholde sin klassiske stil, nu i mere afslappet og cool version. Se med her, hvor Bente får en makeover med FEMINA

Bente fik en makeover med FEMINA

  Hvem: Bente Husher Ruus, 51 år, Tåstrup. Tøjstørrelse/højde/vægt: 36-38/159/60. Stil: Klassisk, men forsøger at undgå det damede look ved at mikse med nye tendenser. Børn: Søn på 26 år og datter på 14 år. Fritid: Træner spinning og styrketræning tre gange om ugen. Job og uddannelse: Butiksuddannet, har siden videreuddannet sig til bogholder.   Makeupråd fra Lancôme Karina fra Lancôme bruger serum til øjenomgivelser og ansigt samt fugtighedscreme til Bentes lidt tørre hudtype. Brynene tegnes let op, og silkemat foundation fordeles i hele ansigtet. Øjenmakeuppen i sarte rosa og brune nuancer med mørk blomme-brun skygge i globelinjen og langs øverste vippekant fremhæver de mandelformede øjne. Et mix af lys og mørk skygge langs de nederste vipper rammer øjet ind, og concealer under øjnene lysner op. Mascara på vipperne, rouge på kinderne og farvet gloss på læberne afrunder Bentes makeup.   Har du lyst til at få en total makeover med FEMINA? Så se her, hvordan du gør   De 3 bedste fra Lancôme Fugter, plejer og renser blidt, men effektivt: Galatéis Douceur Makeup Remover, 200 ml, 250 kr. Forebygger effektivt fine linjer og mørke områder ved øjnene: Absolue Precious Cells Eye Serum, 15 ml, 925 kr. Smukke nuancer til en varieret øjenmakeup med holdbar silkemat finish: Hypnôse Star Palette Brun Adoré ST1 til 399 kr.   3 Gode Tip Blåt kan være både klassisk og trendy. Forskellige materialer som blonder, tweed og ruskind kan sagtens kombineres. Brug hæl til baggy bukser, det giver et feminint udtryk.   SE FLERE FLOTTE FORVANDLINGER HER   Frisøren anbefaler Bentes mellemblonde glatte hår er typisk skandinavisk med lyse spidser og mørke udvoksninger. Jesper fra K20 ”samler” hårfarven i blonde nuancer, og Bente får en kortere frisure, der dog bevarer de skarpe linjer, som Bente er glad for. Pandehåret trækkes let til siden under stylingen, hvilket virker luftigt og frisk til den nye fyldige klipning med graduerede kanter og skrå linjer i siderne.   Frisørens tip Style håret fyldigt med en rundbørste, og hold frisuren relativt kort med graduerede kanter. Så er det lettere at skabe et luftigt look

 

Adresser Hår: K20, Ved Stranden 20,  Kbh. K, tlf. 3332 3216; ghd, tlf. 8611 9902. Makeup: Lancôme, tlf. 4324 6065 Tøj og tilbehør fra Pulz Jeans, tlf. 7698 1153, Ilse Jacobsen, tlf. 4970 4176, ilsejacobsen.dk, Gustav, tlf. 2779 2760, Erbs Denmark, erbsdenmark.com, Coster Copenhagen, tlf. 7222 0231, costercopenhagen.com, Dranella, tlf. 6315 8515, Freequent, freequent.dk, Louise Kragh, tlf. 2513 6681, louisekragh.dk, B.Young, tlf. 7635 3535, byoung.dk, Black Lily, tlf. 8749 3949, blacklily.dk, Stine A, tlf. 6165 9132, stinea.dk, og Style Butler, tlf. 3672 1642, stylebutler.com Sko fra Notabene, tlf. 3313 3813. Ingen af de nævnte firmaer kan garantere, at det anvendte stadig findes i butikkerne.