Henriette Zobel, 55, er en fighter. Hun kæmper. Hun kæmper for at holde sig selv væk fra alkoholen. Hun kæmper for at få andre ud af alkoholismens klør. Og hun kæmper for, at mennesker med misbrugsproblemer får ordentlig adgang til den rigtige behandling og også bliver mødt med omsorg og respekt i stedet for straf og udskamning.
Det sidste er det, hun kalder sin "mission". Den mission er den direkte årsag til, at hun efter to års tavshed og lav profil er begyndt at dukke op i pressen og give interviews igen. Og det er meget ærlige interviews, hvor hun lægger kortene på bordet. Sådan som hun også gør det i et interview i SØNDAG.
LÆS OGSÅ: Mette: En drink til, og jeg var død
I det interview fortæller hun om sin spritkørsel en majdag for to år siden. Om dommen, der faldt i april sidste år, hvor hun blev dømt skyldig i at have kørt bil med en promille på intet mindre end 2,26. Og om hvordan hun straks efter sit livs dumhed gik i behandling for sit alkoholmisbrug.
Hun siger bl.a. meget ærligt: – Jeg har haft så meget skyld og skam, at jeg var lige ved at dø af det. Jeg endte derude, hvor jeg ikke havde lyst til at leve mere.
Henriette Zobel var kun 33 og mor til to små drenge på to og fire år, som hun fik i sit ægteskab med Codan-direktør Peter Zobel, da hun første gang gik i behandling for sin afhængighed af alkohol.
– Tegnene? I starten var det noget med ikke at ville hjem, når jeg først festede. Lidt ligesom første gang. Så blackouts en gang imellem. Værre var det ikke. Men sagen er, at det bliver værre. Og til sidst var jeg der, hvor jeg også drak om morgenen.
I maj 2016 kulminerede det, da hun kørte bil med spiritus i blodet og stødte ind i en anden bil. Farten var ikke høj, men det var promillen altså. Og da dommen faldt et år senere, lød den på tre års frakendelse af kørekortet, 20 dages betinget fængsel og en bøde på 7.000 kr.
I mellemtiden havde hun altså allerede taget konsekvensen. Bare to dage efter ulykken fløj hun til England og gik i behandling. Uheldigvis var det ikke et godt sted for hende.
– Det er man også oppe imod: Hvis man er så heldig at komme i behandling, skal man også sørge for at vælge det rigtige behandlingssted. Det her sted duede ikke.
Hendes held var, fortæller hun, at hun herefter kom i kontakt med misbrugskonsulent Peter Flink, der arbejder efter nogle principper, som var det, der skulle til for at hjælpe netop hende tilbage på fode.
– Her er det ikke kæft, trit og retning. Kodeordet er det, jeg også selv tror på: omsorg, omsorg og atter omsorg. Jeg vil ikke straffes for at have en sygdom, jeg ikke kan gøre for, at jeg lider af. Jeg vil hjælpes. Og det skal være med kærlighed og omsorg.
LÆS OGSÅ: Leonora Christina Skov: Jeg har ingen erfaring med medvind
Henriette Zobel har igennem næsten hele sit voksne liv haft den indiskfødte guru Gurumayi som åndelig vejleder, og selv arbejder Henriette også som coach og vejleder og underviser i bl.a. yoga og meditation og arrangerer yoga-retreats og velvære-ophold. Noget af det har hun sat lidt i bero, mens hun prøver at skubbe misbrugsdebatten i gang og råbe politikerne op. Og som en del af sin mission har hun allerede holdt nogle foredrag og planlægger at holde flere efter sommer.