Marianne, indehaver af La Glace
Desserter

Min lykke er hos La Glace

12. september 2017
af Pernille Magaard Bøgh
foto: Nellie Møberg
Kager af den eventyrlige slags er der mange af hos La Glace, det historiske københavnske konditori, som Marianne Stagetorn Kolos elskede højt, allerede før hun overtog det som 22-årig. Nogle af kagerne kan du læse om i en ny bog om La Glace, hvor du også kan komme bag opskriften på deres søde succes.

Det historiske konditori La Glace

Trænger du til selvforkælelse, så er et besøg i det historiske konditori La Glace i hjertet af København et godt bud.
Det er der mange, der er enige i, og derfor er der da også godt fyldt op denne formiddag i de charmerende lokaler i Skoubogade. 

Her skal vi møde Marianne Stagetorn Kolos, som er indehaver af La Glace, i anledning af hendes bog ”La Glace – Konditoriet i en moderne tidslomme”, der udkommer i næste uge.

Hos La Glace, der blev grundlagt i 1870, værnes der om den historiske og særlige ånd samtidig med, der formås at følge med tiden. Og det er præcis sådan, at kagen skal skæres, hvis du spørger Marianne. For det er kun ganske få dage om året, at La Glace ikke har travlt.

-Folk spørger ofte, hvem er det, der kommer her? Det er hele verden, svarer jeg, fortæller Marianne med en stolthed, der ikke er til at tage fejl af. Kundekredsen er stor. Det er trendsætteren og traditionalisten – unge som gamle. 

Læs hvordan Marianne blev indehaver af La Glace

La Glace er en moderne københavnsk tidslomme

La Glace har respekt for historien og traditionerne, men vil være med på beatet. Og det er netop, hvad deres nye bog ”Konditoriet i den moderne tidslomme” handler om. 

Bogens titel er en selvmodsigelse. Man kan ikke både være moderne og en tidslomme – og dog. Faktisk rammer den ”spot on” på La Glace.

På konditoriet bliver man mødt af en særlig ”i de gode gamle kagedage- atmosfære”, der leder tankerne tilbage i tiden. De fleste af lagkagerne, småkagerne og visitkagerne er skabt ud fra oprindelige opskrifter og er derfor trofaste bærere af det historiske vingesus.

Men selvom konditoriet repræsenterer så meget historie, er det samtidigt et ”hipt” sted, hvor unge gerne vil være.

Marianne erkender dog, at det er en hårfin balance at skulle være en moderne tidslomme:

- Samtidig med at vi er klassiske, og historien er vigtig for os, forsøger vi virkelig at være med der, hvor det sker.

På rejse i baglandet

I bogen, som man kan købe fra næste uge af, kommer læserne virkelig rundt i husets fem etager og med på en rejse i baglandet og den fascinerende produktion.

Bogen fortæller også om La Glaces udvidelse i 2015, så der i dag er plads til 50 ekstra gæster, en butiksdisk og en salon – det hele skete naturligvis nænsomt og helt i konditoriets oprindelige ånd, så stemningen og autenticiteten er blevet bevaret. 

I ” Konditoriet i en moderne tidslomme” kan man også møde La Glaces kunder, heriblandt historien om de to, som mødte hinanden som ganske unge hos La Glace, og som dag er i 80’erne, og har bevaret deres venskab. Men ifølge Marianne, har La Glace alle slags kunder, som man har inddelt i fem grupper:

-Der er helten, der har præsteret noget særligt f.eks. har bestået en eksamen, eller er kommet ud af et langt sygdomsforløb. Så er der connaisseuren, der kommer her, fordi det smager godt. Traditionalisten, der besøger os, fordi ”det har vi altid gjort”, trendsætteren, der vælger os, fordi det er smart og endelig opportunisten, der tilfældigvis kom forbi. Den sidste kan sagtens være en turist, siger Marianne, der købte La Glace som 22-årig af sin mor forsvarsadvokat Merethe Stagetorn. 

Få chefkonditor Lars Juuls opskrift på La Glaces populære chokoladekage

Tredje udgivelse

Det er ikke første gang, La Glace deler ud om deres traditionsbundne værdier og historie. ”Konditoriet i den moderne tidslomme” er den tredje bog, de udgiver.

Desuden kunne man i foråret 2013 følge konditoriet i programserien ”Konditoriet” på DR1.

Bogen ”Konditoriet i den moderne tidslomme” bliver udgivet den 6. oktober 2017 på dansk. 

Læs også