
1. Tænd ovnen på 200°. Skyl auberginerne, og skær dem i lange både. Læg dem på en bageplade beklædt med bagepapir. Pensl med olie, og drys med salt. Bag auberginefritterne i ovnen i ca. 30 minutter, indtil de er gyldne i overfladen.
2. SPRØDE KIKÆRTER: Hæld vandet fra kikærterne, skyl dem, og tør dem i et rent viskestykke, inden de hældes på en bageplade beklædt med bagepapir. Vend dem i olie, spidskommen og salt, og bag dem i ovnen i ca. 20 minutter, til de er sprøde.
3. HUMMUS: Hæld vandet fra kikærterne, og skyl dem. Blend kikærter, tahin, olie, citronsaft, pressede hvidløg, spidskommen og salt sammen i en foodprocessor eller minihakker. Tilsæt gradvist vand, indtil det har opnået den ønskede konsistens. Smag hummussen til.
4. Lun ganske kort fladbrødene i ovnen. Fordel hummussen i skåle, og pynt med ærteskud, auberginebåde, granatæblekerner og sprøde kikærter.
TIP: Servér evt. en god lufttørret skinke til hummusskålene.
Få indkøbslisten til hele ugen her
UGENS ANDRE OPSKRIFTER
Tirsdag: Fladbrøds-kartoffel-pizza med ricotta og serrano – få opskriften her
Onsdag: Poké-sushi-skål – få opskriften her
Torsdag: Quesadillas med mexi-kylling, bønnemos og majssalat – få opskriften her
Fredag: Farverig nudel-wok med thai-marineret oksebøf – få opskriften her