
Huset set fra haven. Fra terrassen fører en trappe ned til alt det grønne.
Husets bedste uderum med kig til Damhussøen og plads til at være selskabelig eller slappe af for sig selv. De charmerende Marguerit-havemøbler er fra Mandalay.
Familien har hængt en super simpel bænk på muren og stillet en kurv med skind og tæpper klar til de kølige aftener i det fri.
Naturfarverne hersker inde og ude. Igennem vinduet med det smukke lysindfald er der kig til haven og søen. Lænestolen af Jasper Morrison er fra Cappellini, sofabordet i palisander er af Morten Voss, og sofaen er fra Hay. Fotografierne på væggen er af Richard Avedon.
En entré ved trappen blev sløjfet, da en væg blev revet ned for at bringe lys og luft ind i køkken-alrummet. Selve køkkenet er bygget op af sorte elementer fra Ikea, som har fået speciallavede håndtag i læder. Lamperne Archetype er fra Luceplan.
TIP: Vælg køkkenelementer i en kontrastfarve, hvis dit køkken-alrum er meget enkelt indrettet. De vil virke som et møbel i sig selv og dele rummet lidt op.
Stuerne er adskilt ved smukke gamle franske døre. Her et kig ind i køkken-alrummet, hvor et print fra Stilleben giver lidt farve til rummet sammen med blomster fra haven. Spisebordet er fra Hay, og både lamper og stole er danske klassikere fra henholdsvis Louis Poulsen og Fritz Hansen.
Heidi elsker naturen, som inspirerer hende både i arbejdet med at udvikle skønhedsprodukter og helt privat. Her har lidt af haven fundet plads i smukke vaser bl.a. fra Stilleben.
I stuen luner den gamle pejs også på kølige sommerdage.
Badeværelset øverst i huset fik en ekstra dør fra trappesiden, så familien ikke skulle igennem et af værelserne for at komme derud. En sjov og praktisk detalje i det gamle hus.
Soveværelset med det skønne lys og kig til alt det grønne udenfor. I vindueskarmen ligger forskellige rejseminder og pynter.
TIP: Har du en flot udsigt fra f.eks. dit soveværelse, så indret rummet helt enkelt – det vil fremhæve det kønne kig ud.
Heidi bruger gamle møbler til at give de enkelt indrettede rum lidt ekstra sjæl – her en grønmalet kommode på badeværelset. Produkterne på hylderne er fra Heidis eget hudplejemærke Smuk.