Plus size

12 plus size-mærker du skal kende (+ 49 mærker der laver str. 44 eller større)

De senere år er der kommet flere plus size-brands på markedet, og flere af dem laver lækkert og moderne tøj, der appellerer til os skandinaviske kvinder. Se listen over de største plus size-mærker på markedet lige nu – + en ekstra liste til ”små” plus sizes, der passer fra str. 44.

PLUS SIZE-MÆRKER

 

Zizzi (op til str. 56)

Zizzi er den største plus size-butik i Norden og har med tøj, der både er prisvenligt og i god kvalitet, formået at sætte sig på en stor del af markedet.

 

Carmakoma (op til str. 54)

Carmakoma er et af de mest populære danske mærker og har virkelig formået at finde et udtryk, der appellerer til danske kvinder. Designet er stilrent og moderne og lægger stor vægt på pasform.

 

Studio (op til str. 54)

Studios laver pænt tøj, der spænder fra hverdag til finere anledninger.

 

SE OGSÅ: 10 nemme måder at skjule mormorarme på

 

DeLuca (op til str. 56)

Deluca laver enkle basisvarer i sæsonens lækre farver.

 

Veto (op til str. 54)

Danske Veto har siden lanceringen i 2006 har en pæn succes, og lancerer nu nye kollektioner seks gange om året, der indeholder alt fra jeans, strikvarer, kjoler, nederdele, bukser, toppe, t-shirts, skjorter til accessories og jakker.

(Kan bl.a. købes hos miinto.dk)

 

H&M+ (Op til str. 56-58)

H&M + laver fint basistøj til plus size-størrelser. Har du brug for en pæn t-shirt, en lækker nederdel eller en fin top, er det stedet.

 

Asos curve (op til str. 56-58)

Engelske Asos Curve har et kæmpe udvalg af plus size-tøj – og  især smukke kjoler, der kan gøre selv kvinder i små størrelser misundelige.

 

Gozzip (op til str. 56)

Gozzip lavede tøj i afdæmpede farver og med små detaljer som broderinger og skæringer givet tøjet det helt rigtige bohemelook.

 

Junarose (op til str. 54)

Junarose er Bestseller-koncernens bud på et plus size-mærke, og det har hurtigt vundet indpas herhjemme med sine smukke kjoler og lækre toppe, der følger tidens tendenser.

 

Marina Rinaldi (op til str. 58)

Som et undermærke til italienske Max Mara tilbyder Marina Rinaldi et sofistikeret og eksklusivt plus size-look. Priserne er lidt højere end de fleste andre mærker.

 

The X collection (op til str. 52)

Lækkert udvalg af tunikaer, kjoler og frakker holdt i et enkelt skandinavisk look.

 

# Mange Curve

Spanske Mango har deres egen plus size-linje kaldet Violeta - der fås op til str. 52. Lige som så mange andre high street-mærker er Mango gode til at tage sæsonens store tendenser og omsætte til budgetvenligt tøj.

 

LÆS OGSÅ: De bedste plus size-tips fra modestylisten

 

+ 49 etablerede mærker, der laver større end str. 42:

B-Young (op til XXL) www.byoung.com/

Benetton (op til str. XL) www.benetton.com/

Betty Barclay (op til str. 50) www.bettybarclay.com

Bruuns Bazaar (op til str. 44) www.bruunsbazaar.com/

By Groth (op til str. XL) www.bygrothshop.dk/

By Malene Birger (op til str. 44) www.bymalenebirger.com/

Cos (op til str. 44) www.cosstores.com/dk/

Custommade (op til str. 44) www.custommade.dk/

Designers Remix (op til str. 44) www.designersremix.com/dk/

Edith & Ella (op til str. XL) www.edith-ella.com/da/

Ellos (op til str. 56) www.ellos.dk

Esprit (op til str. 46) www.esprit.dk/

Est 1995 (op til XXL) www.est1995.dk

Gerard Darel (op til str. 44) www.gerarddarel.com/

Gina Tricot (op til str. 44) www.ginatricot.com/dk/da/start

Graumann (op til str. XL) www.graumanndesign.dk/

Hugo Boss (op til str. 46) www.hugoboss.com/

Hunkydory (op til str. XL) www.hunkydory.com

Ichi (op til str. XL) www.webshop.ichi.biz/

Inwear (op til str. XXL) www.inwear.com/dk/

Karen by Simonsen (op til str. XL) www.karenbysimonsen.com/

Life is cashmere (op til str. XL) www.life-is.dk/

Lindex (op til str. 44) www.lindex.com/eu/

Lollys Laundry (op til XL) www.lollyslaundry.com/

Mads Nørgaard  (op til str. XL) www.madsnorgaard.dk/

Maison Scotch (op til str. XL) www.webstore-all.scotch-soda.com/

Masai (op til str. XXL) www.masai.dk/

Mbym (op til str. XL) www.mbym.dk/

Minimum (op til str. XL) www.minimum.dk/

Minus (op til str. XXL) www.minus.dk/

Muubaa (op til str. 44) www.muubaa.com/

Noa noa (op til str. XXL)  www.noanoa.com/da

Nü by staff (op til str. 46) www.webshop.nu-woman.dk/

Nümph (op til str. XL) www.numph.dk/

Object (op til str. XL) www.dk.objectci.com/?forcecountry=DK

Odd Molly (op til str. XL) www.oddmolly.com/

Only (op til str. XL) www.only.dk/

Rosemunde (op til str. 44) www.rosemunde.com/dk/

Saint Tropez (op til str. XL) www.dk.sainttropez.com/da/Home.aspx

Samsøe Samsøe (op til str. XL) www.samsoe.com

Sand (op til str. 46) www.sand.dk/

Second Female/Just Female (op til str. XL) www.secondfemale.com/

Selected Femme (op til str. XL) www.selected.dk/

Signal (op til str. XXL) www.signal-clothing.com/

Soaked in Luxury (op til str. XXL) www.soakedinluxury.com/

Stella Nova (op til str. 44) www.stella-nova.dk/

Style Butler (op til str. XXL) www.stylebutler.com/da/Home.aspx

Vero Moda (op til str. XL) www.veromoda.dk/

Whiite (op til str. XL) www.whiite.com/

 

LÆS OGSÅ: Plus size - 10 stærke citater fra topmodellerne

 

Læs mere om: