Ossobuco med mos og løgsalat

Foto:

Ugens fredagsopskrift er ossobuco med mos og løgsalat. Få opskriften her

Torsdag d. 22. november 2012 - af Louisa Lorang, Foto: Anders Schønnemann





Jeg elsker at få serveret slowfood, når jeg er ude. Ossobucoen er nem at lave og oplagt at invitere gæster på. Eller nyd retten i to dage, hvis du ikke vil dele.

8 skiver kalveskank
mel
1 spsk. smør + 2 spsk. olie til stegning
salt og peber
2 persillerødder i grove stykker
2 gulerødder i grove stykker
2 spsk. tomatpuré
2 dl hvidvin
7-9 dl vand eller hønsebouillon
1 lille bundt timian

MÓS:
1½ kg store kartofler, skrællede
2 spsk. smør
2-3 dl sødmælk
salt

LØGSALAT:
¼ dl citronsaft
1 spsk. sukker
1 tsk. chiliflager
3 rødløg i ultra tynde skiver
2 håndfulde bredbladet persille

Vend kalveskankene i mel, og brun dem grundigt i smør og olie i en stor, tykbundet gryde. Tag dem op, og brun persillerødder og gulerødder let. Tilsæt tomatpuré, og kom kødet tilbage i gryden. Kom hvidvin på, og lad det koge op. Tilsæt vand og timian, og lad skankene simre under låg i 1½ time, eller til de er møre. Tjek undervejs, om de mangler væde. Si saucen, kom sauce og skank i en ren gryde, og lad det blive helt varmt igen. Smag til med salt, og justér evt. med en anelse sukker.
Kog imens kartoflerne helt møre i usaltet vand. Hæld vandet fra, og lad kartoflerne dampe tørre under låg. Mós dem med smør; tilsæt mælk efter behov, og smag til med salt.
Rør citronsaft, sukker og chiliflager sammen, til sukkeret er opløst. Vend løg i, og lad dem trække i 5-10 minutter. Snit persillen fint, og vend den i lige inden servering.
Servér ossobuco toppet med løgsalat og med mós til.
Opskriften er til 4 personer

Få indkøbslisten til hele ugen her

UGENS ANDRE OPSKRIFTER



Mandag

Tirsdag

Onsdag

Torsdag