Krydret brød med tørret frugt

Foto:

Skønt, mørkt sødligt brød med masser af tørret frugt. Godt til ost eller bare til en kop te. Bliver bestemt ikke dårligere af en tur på brødristeren, især i dejlige tynde skiver

Mandag d. 12. november 2012 - af Susanne Palmqvist, Foto: Anders Schønnemann





(2 stk.)
2½ dl kogende vand
150 g lyse, tørrede abrikoser i små terninger
1 dl soltørrede tranebær
1 dl soltørrede blåbær
200 g (1 bæger) hytteost naturel 4 %
½ pakke økogær (25 g)
2 spsk. olie
1 spsk. flydende honning
60 g grofthakkede valnødder
1½ tsk. salt
2 tsk. st. garam masala (Santa Maria)
saft og revet skal af 1 appelsin
2 dl groft speltmel (Skærtoft Mølle)
ca. 5 dl ekstra hvedemel (Bornholms Valsemølle)

Hæld vandet over frugterne, og lad dem trække ½ time. Rør hytteretten i. Smuldr gæren i, og rør den helt ud. Kom olie, honning, valnødder og krydderier i sammen med appelsinskal og -saft, og rør det grove mel i. Kom hvedemel i, lidt ad gangen, til du har en lidt klistret dej. Rør den igennem i ca. 5 minutter. Kom en stor plastpose over fadet, og lad det hæve i 1½ time på bordet eller 3-5 timer i køleskab.
Kom mel på bordet, og vip dejen ud. Del den i to aflange stykker, og form dem til brød med en dejskraber. Løft dem over på en bageplade. Dejen er blød og vil flyde lidt ud. Skub den lidt sammen inden bagning. Lad brødene efterhæve i 20 minutter. Rids dem evt., og drys med mel. Varm ovnen op til 220°. Bag brødene midt i ovnen i 15 minutter. Skru ned til 190°, og bag videre i ca. 15 minutter. Afkøl dem på en bagerist. Kan fryses.

Prøv også: Mørkt valnøddebrød med lakrids>>

Lær at bage det perfekte brød. Prøv FEMINAs bageskole